Príde babie leto?
Predpovede počasia už nejednému z nás dokázali urobiť škrt cez rozpočet počas plánovanej dovolenky, alebo víkendového výletu. Ako je to však s predpovedaním babieho leta? Dá sa to vôbec?
Naši predkovia pomenovali suché obdobie bez výraznejšieho vetra podľa babičky, presnejšie podľa jej strieborných vlasov, na ktoré sa podobajú lietajúce pavučiny drobných pavúkov. Tí si pred zimou hľadajú nové miesto na prežitie. A keďže na svoje výlety za novým zimoviskom potrebujú suché a málo veterné počasie, ich pavučinky lietajú ruka v ruke s babím letom. Keď uvidíte v povetrí prvé známky babieho leta, s najväčšou pravdepodobnosťou je tu.
Podobne sa orientujú aj meteorológovia. Samozrejme k tomu ešte pripočítajú častý výskyt tlakovej výše, chladné noci a ranné hmly s pekným a teplým poobedným počasím. Predpoveď je na svete!
September a október sú mesiace do ktorých trvanie babieho leta časovo zaraďujeme. Čo sa týka zemepisného hľadiska, babie leto je čisto európska záležitosť.
Čím môže byť pre nás babie leto prínosné? Pred skracujúcimi sa dňami, kedy nastupuje jeseň a zima je dobré čo najviac energie nazbierať práve zo slnečného žiarenia. Nabiť sa pozitívnou energiou, zašportovať si, čo najviac sa zdržiavať v prírode a na čerstvom vzduchu, aby sme svoj organizmus čo najlepšie pripravili na nadchádzajúce krátke dni bez teplých slnečných lúčov. Dni babieho leta sú ideálne na vysokohorskú turistiku, kedy sa hmly udržiavajú v kotlinách a na horských hrebeňoch je fantastická viditeľnosť.
Ak ste si počas leta neodpočinuli dostatočne, stačí si vybrať z mnohých lákavých ponúk hotelov, wellness zariadení a kúpeľov, ktorí svojim zákazníkom predĺžia letné dni prostredníctvom pobytov s názvom babie leto.
Katarína Matušková