Príčiny nespavosti. Poznáte ich?
Nemôžete večer zaspať? Zobudíte sa niekoľkokrát počas noci? Ak sa vám podarí odhaliť príčinu nespavosti, potom môžete problém riešiť.
Niekedy stačí odstrániť maličkosti a budete spať ako v bavlnke. V niektorých prípadoch treba problém riešiť dlhodobejšie a poprípade i s odborníkom. Aké sú hlavné príčiny nespavosti?
Stres, úzkosť, depresia
Ak žijete pod neustálym tlakom a neviete „vypnúť“, potom je nespavosť prirodzeným dôsledkom tejto situácie. V tomto prípade je dôležité naučiť sa vhodným spôsobom relaxovať a osvojiť si techniky zvládania stresu. Čo sa týka úzkostných porúch a depresie je potrebné zveriť sa do rúk odborníka.
Zdravotné ťažkosti a užívanie liekov
Časté budenie sa v noci môže spôsobovať napríklad bolesť chrbta, hlavy, časté močenie, ťažkosti s dýchacími cestami. Tu neexistuje iná možnosť, ako vyriešiť svoje zdravotné ťažkosti. Ak užívate pravidelne lieky, prečítajte si dôsledne príbalový leták, pretože jedným z vedľajších účinkov môže byť aj nespavosť. Môže ísť o antidepresíva, niektoré antibiotiká, diuretiká atď.
Kofeín, cigarety a alkoholické nápoje
Káva, čaj a rad ďalších nápojov obsahujú kofeín, ktorý má na organizmus stimulačné účinky. Ak si doprajete šálku kávy alebo cigarety neskôr popoludní alebo večer, môžete mať problém so zaspávaním. Alkohol vám síce dovolí zaspať, ale spôsobí, že sa prebudíte neskôr v noci a nebudete môcť spať ďalej.
Konzumácia ťažkých jedál
Ak si neskoro večer doprajete niečo výdatné a ťažké na žalúdok, nečudujte sa, že nemôžete zaspať. Organizmus má príliš veľa práce s trávením skonzumovaného jedla.
Nevhodné podmienky na spanie
Na kvalitu spánku vplývajú aj vonkajšie faktory: neprimeraná teplota v miestnosti, hluk, prílišné svetlo, nekvalitný matrac. Pozor si tiež treba dať na elektrické spotrebiče a mobilné telefóny, ktoré by v spálni byť nemali.
Nepravidelný spánkový harmonogram
Niekedy nie je možné udržiavať pravidelný spánkový harmonogram. To najmä vtedy, ak človek pracuje na zmeny. Ak to však nie je váš prípad, snažte sa chodiť spať i vstávajte v približne rovnaký čas.
Nespite zbytočne počas dňa
Máte vo zvyku si zdriemnuť počas dňa? Ak poludňajší či popoludňajší spánok príliš predĺžite, môžete mať problém s nočným spánkom. Snažte sa teda, aby netrval dlhšie ako 30 minút.
Šport alebo stresové situácie pred spaním
Ak sa venujete intenzívnej pohybovej aktivite neskoro večer, je pravdepodobné, že sa vám bude ťažko zaspávať. Platí to aj pre pozeranie filmov či hranie hier, ktoré môžu pôsobiť na organizmus stresujúco.
Hodiny v spálni
Čo robíte, keď nemôžete spať? Pravdepodobne pozeráte na hodiny a s pribúdajúcim časom vás trápi čoraz väčšia nervozita. Vhodné je teda hodiny umiestniť na miesto, kde ich nevidíte.
-m-