Prehnali ste to cez sviatky s alkoholom? Čo pomôže?
December pre mnohých znamená sezónu večierkov, keď oslavujeme Vianoce a Nový rok nielen doma, ale aj v práci, s priateľmi a známymi. Hoci to býva často skvelá zábava, na druhý deň nám už tak veselo nebýva, keď sa ozve stav známy ako “opica”.
Aj keď je najlepším riešením prevencia, občas sa jednoducho stane. Ako sa vlastne opica prejavuje a čo nám pomôže cítiť sa lepšie?
Fyzické symptómy opice
Priveľa alkoholu dá ľudskému telu zabrať. Nadmerná konzumácia alkoholických nápojov spôsobuje dehydratáciu, zníženie hladiny cukru v krvi, dráždenie žalúdka a negatívne zasahuje aj do spánku.
Tieto negatívne účinky alkoholu na organizmus, následne vedú k príznakom na fyzickej i psychickej úrovni.
Typické telesné symptómy sú hlavne:
- Bolesť hlavy
- Nevoľnosť a vracanie
- Závraty a slabosť
- Sucho v ústach
- Svalová bolesť
- Citlivosť na svetlo a hluk
Medzi typické symptómy na psychickej úrovni patria:
- Úzkosť alebo podráždenosť
- Neschopnosť sústrediť sa
- Pocit viny alebo ľútosti - hlavne, ak ste pod vplyvom alkoholu urobili niečo neuvážené
Zdroj foto: freepik.com
Čo pomôže zvládnuť opicu?
Ak sa teda stane, že sa v niektoré ráno zobudíte s nevítaným spoločníkom v podobe opice, vyskúšajte tieto overené tipy na záchranu. Treba si však uvedomiť, že každý organizmus je iný, preto to, čo funguje jednému, nemusí automaticky fungovať aj druhému.
Tu je niekoľko tipov, ako si pomôcť:
Dostatok tekutín a vhodné nápoje
Keďže alkohol zbavuje telo tekutín, tie je potrebné dodať, a to hneď ráno a následne dopĺňať priebežne počas celého dňa. Odporúča sa piť čistú vodu, minerálnu vodu, prípadne aj niektoré druhy čajov – vhodné sú napríklad mätový, harmančekový a zázvorový.
Existujú aj šumivé nápoje určené presne pre tieto situácie, takzvané “vyprošťováky”. Ak máte nejaký poruke, môžete vyskúšať. Ich účinok je spravidla založený na obsahu zásaditej látky hydrogénuhličitanu sodného, ktorý má schopnosť neutralizovať kyseliny.
Izotonické nápoje, teda nápoje s elektrolytmi (športové nápoje alebo kokosová voda) môžu obnoviť rovnováhu minerálov, takže sú tiež vhodné na pomoc pri opici.
Zdroj foto: freepik.com
Vhodné jedlá
Slepačí vývar je jedným z prekvapivých “liečivých” prostriedkov na opicu. Toto jedlo má dokonca vedecky potvrdené liečivé účinky pri rôznych vírusových ochoreniach. Osvedčil sa ale aj ako prostriedok na nepríjemné stavy po prehýrenej noci. Výhodou vývaru je, že dodá telu tekutiny, výživné látky a vitamíny a zvyčajne ho zvládne aj citlivý žalúdok.
Okrem vývaru sú vhodné ľahké jedlá - napríklad banány, ktoré doplnia potrebný draslík, sucháre alebo ryža. Typickým “vyprošťovákom” sú aj paradajky, buď vo forme šťavy alebo samotné s troškou soli.
Mnohým ľuďom fungujú kyslé jedlá, ako napríklad šťava z kyslej kapusty, kyslé uhorky či kyslé acidofilné mlieko.
Ďalšie pomôcky
- Prechádzka na čerstvom vzduchu
- Vlažná alebo studená sprcha
- Dostatok odpočinku
- Vitamíny C a B dokážu zmierniť niektoré prejavy opice a ich účinok je aj vedecky podložený
- Lieky proti bolesti hlavy alebo antacidá na zmiernenie žalúdočnej kyseliny
Alkohol na opicu?
Možno ste počuli, že najlepšie zaberá pri opici dať si opäť alkohol. Podľa lekárov to síce môže pomôcť, ale účinok je skôr krátkodobý a “poopicové” stavy vás aj tak dostihnú. Ak to však chcete skúsiť, odporúčajú zvoliť koktail s paradajkovou šťavou ako Bloody Mary - paradajky sú dobrým zdrojom základných minerálov, ako sú elektrolyty a draslík, ktoré sa často strácajú po dlhej noci pitia.
Zdroj foto: freepik.com