Prečo vyhodiť starú kozmetiku?
Ak ste investovali peniaze do kozmetiky a akosi ste ju neminuli, len ťažko sa vám to možno odhadzuje do koša. Tak prekladáte poloprázdne tuby s rôznymi krémami, šminkami s nádejou: „Možno raz to použijem.“ To isté platí aj o prípravkoch, ktoré stáli nekresťanské peniaze a šetríte si ich na zvláštne príležitosti. Bohužiaľ, v tomto prípade nie je akékoľvek šetrenie či „škrečkovanie“ na mieste.
Zbavte sa ich
Ak máte doma kozmetiku po dátume spotreby, mali by ste sa jej čo najskôr zbaviť. Samozrejme, ak je po záruke len pár dní, nemusíte ju rýchlo hodiť do koš, ale je na mieste rýchlo výrobok domíňať. Myslite na to, že kozmetické výrobky mesiace po záručnej dobe výrazne uberajú na kvalite kozmetiky a môžete si spôsobiť výrazné problémy s pleťou.
Ako spoznáte starú kozmetiku
Ak máte krém či kozmetiku, kde ste neustálym používaním ošúchali dátum spotreby, nezúfajte. Môžete prípravok pokojne používať, kým nepripomína čudnú hmotu, nezmení farbu a vôňu. Je to presne tak ako s jedlom, pokazené by malo skončiť v koši.
Počítajte dobu spotreby
Dobu spotreby počítajte až od prvého otvorenia výrobku, do tej doby je výrobok dostatočne ochránený pred všetkými nežiaducimi vplyvmi. Hneď po otvorení prúdi do výrobku vzduch a rôzne baktérie. Make up a riasenka vám vydrží maximálne tri mesiace, kvalitný púder, očné tiene, parfum či sprchový gél dokonca aj dva roky. Najvýhodnejšie sú v tomto ceruzky na oči, pery a obočie takmer nezostarnú, pretože pri pravidelnom používaní sa minú skôr.
Skladujte správne
Ak výrobky správne skladujete, predĺžite tak ich životnosť. Vedzte preto, že kozmetické prípravky majú rady suché, tmavé a chladné prostredie. Preto kúpeľňa nie je vhodným miestom, aj keď tam ich máme vždy po ruke. Výrobky sa odporúčajú skladovať v chladničke, predĺžite tak ich životnosť. Aplikovanie studených výrobkov na tvár si žiada dosť sebazaprenia. Skúste to aspoň s lakmi na nechty, dlhšie vám vydržia svieže a nebudú sa pri lakovaní ťahať.
Autor: Andrea Zummerová