Prečo je dobré mať v domácej posilňovni bradlá?

Povedali ste si, že je najvyšší čas dostať sa do formy a popracovať na svalovej hmote? Výborné rozhodnutie! Cvičenie s vlastnou váhou je jedna z ciest, ktorá vám prinesie vytúžené výsledky. Veľmi efektívne náčinie pri cvičení nielen v domácich podmienkach sú bradlá. Ich obrovskou výhodou je to, že existuje viacero prevedení v rôznych veľkostiach, takže si každý môže prísť na svoje.

Pripravili sme si pre vás prehľad najčastejších otázok, ktoré kladú začiatočníci, ak sa obzerajú po bradlách a odpovede na ne možno presvedčia aj vás, že stoja za to mať ich v domácej výbave.

Ktoré svalové partie na bradlách precvičíte?

Bradlá sú primárne určené na posilňovanie horných partií, no vedia byť užitočné aj pri precvičovaní jadra, stredných partií a nôh. V závislosti od toho, aký druh bradiel si vyberiete, ale aj od vašich schopností a kreativity môžu mať bradlá celkom široké využitie.

K základným cvikom na bradlách patria príťahy nadhmatom a podhmatom, bulharské drepy, prsné a tricepsové kľuky, panvový most alebo prednožovanie. Ak s cvičením na bradlách ešte len začínate a nemáte s ním vôbec žiadne skúsenosti, je dobré, ak sa necháte viesť odborníkom v telocvični, ktorý vám ukáže, ako správne vykonávať jednotlivé cviky, aby ste si boli istí, že ich prevádzate správne. Na internete nájdete aj inštruktážne videá, ktoré môžu byť v začiatkoch veľmi nápomocné.

Kto môže cvičiť na bradlách a čo získate pravidelným tréningom?

Vďaka tomu, že bradlá majú mnoho podôb, ocenia ich nielen gymnasti, parkouristi a fitness nadšenci, ale v podstate aj bežný smrteľník, ktorý len začína formovať svoje telo, môže z bradiel vyťažiť maximum vo svoj prospech.

Najväčšou výhodou, ktorú vám cvičenie s vlastnou váhou na bradlách prináša, je vybudovanie sily, rovnováhy, ale aj flexibility. Za málo peňazí dostanete veľa muziky. Stačí približne 20 minút pravidelného tréningu a o pár týždňov pocítite zmeny. Spevnením jadra dokážete eliminovať bolesti chrbtice, hlavy, naberiete svalovú hmotu a zrýchlite si metabolizmus, zlepšíte stabilitu, odbúrate stres a skvalitníte si spánok.

Ako si vybrať bradlá?

Už sme načrtli, že bradlá sa vyrábajú vo viacerých prevedeniach. Pre začiatočníka môže byť komplikované sa vyznať v tom, ktorý model by bol najvhodnejší, no ak hľadáte pomôcku na pravidelné cvičenie, ktorá nezaberá veľa miesta, na bradlá sa môžete spoľahnúť.

K základným a najuniverzálnejším druhom bradiel patria voľne stojace bradlá, teda jedna alebo dve tyče, ktoré sú naspodu spojené v istej vzdialenosti. Sú stabilné, niektoré modely majú možnosť vzdialenosť regulovať, iné ju majú pevnú. Samostatne stojace bradlá bez spojenia majú tú výhodu, že ich môžete podľa potreby pri konkrétnom cvičení umiestniť do takej vzdialenosti, ako potrebujete.

Okrem základných druhov máte na výber aj multifunkčné modely bradiel, alebo bradlá určené na montáž na stenu, ktoré sú spratné, stabilné a nenáročné na priestor, no ponúkajú len obmedzené možnosti cvikov v porovnaní s multifunkčnými alebo kombinovanými bradlami, ktoré sú určené na komplexný tréning tela.

Kvalitné bradlá za výborné ceny nakúpite tu: https://hop-sport.sk/bradla/. Všímajte si hlavne nosnosť, rozmery bradiel a výšku, aby ste si vybrali presne podľa seba.