Prechádzky v lese? Aby sa romantika nezmenila v nebezpečenstvo

Krátke a nenáročné prechádzky v lese, pravdupovediac, ani neexistujú. Ak už vstúpite do prostredia hustých lesov, vedzte, že romantiku musíte zanechať na najbližšej pláni. V lese je dôležitá orientácia, aspoň základná znalosť o zverstve, rastlinách, jedlých a nejedlých hubách. Áno, nevyhnutná je príprava a sebadisciplína. Z toho vyplýva, že návšteva lesov nie je pre každého vhodná.

V kritických situáciách ako prvý zlyháva ľudský faktor a nám vlastná nezodpovednosť. Počas sezónneho zberu byliniek či húb sú najčastejšie výjazdy za tými, čo zablúdili, do lesa sa pustili osamote a ešte k tomu aj zle vybavení. To je azda tá najhoršia kombinácia. Zasa by bolo komické, ak by ste plánovali len hodinovú vychádzku a šli s batohom veľkým ako do hôr. Záchranári upozorňujú, že obsah a množstvo výbavy sa mení aj v závislosti od náročnosti a dĺžky trasy. Niektoré veci však v batohu jednoducho musíme mať!

Plánovane a vybavene

To, že ste odišli do lesa, musí vedieť aj niekto iný. Ideálne je ísť aspoň vo dvojici a mať pri sebe mobilný telefón (plne funkčný a s dostatočnou batériou). Žiaľ, pokrytie mobilných sietí v tomto prostredí nie je najlepšie, preto sa spoliehajte hlavne na seba. Pred prípravou si predstavte, že vás niečo zdrží a o hodinu-dve na viac zostanete v lese. Teda vždy si pribaľte ešte nejakú „zálohu“ (viac oblečenia, nutrične bohatej stravy, pitného režimu).

Nepísaným pravidlom je, že správny turista nejde nikdy do lesa bez nožíka. Malá, praktická pomôcka, ktorá vám v nutných prípadoch dokáže zachrániť život. Viete ju použiť ako obranu proti zveri, vyslobodiť sa, nakrájať si jedlo a pod. V lese je nerovný terén, strieda sa blato, sucho so zatrávnenými či kamenistými plochami.

Tradičnou radou je mať pri sebe aj mapu či kompas (ak ste v neznámom prostredí ďaleko od domova). To však by ste museli byť naozaj veľký macher, aby ste v strese zvládli prácu s týmito školskými pomôckami. Pričom les je skutočne takým „vďačným prostredím“ na hľadanie záchytných bodov. 

Batoh vôbec nemusí byť preplnený

Pre vlastný komfort, ale aj bezpečie je dôležitá turistická obuv, termo ponožky a nepremokavé oblečenie (aspoň vetrovka). Ak je vonku príjemne teplo, v lese býva aj tak o niečo chladnejšie. Ideálne je obliecť si dlhý rukáv a športové nohavice, nie kraťasy. Tak budete lepšie ochránení pred poraneniami a štípancami. Oblečením nezapracte celý batoh, preto si vyberajte multifunkčnú, regulovateľnú výbavu – odnímateľné kapucne, rukávy, mikiny na zips a pod.

Základom v každom počasí je aspoň 1,5 pitného režimu a energicky bohatá strava – celozrnné pečivo, ovocie, horká čokoláda, teda niečo, čo vás zasýti na dlhší čas a nezaberie veľa miesta v batohu. Nezabúdajte na pokrývku hlavy.

Lesy nie sú vhodným miestom na opätovanie bozkov, ale je nutné pohybovať sa v strehu a pravidelným tempom. Treba načúvať zvuky prírody – môžu signalizovať hniezdo sršňov či divú zver. V lese majte „po boku“ palicu a pomáhajte si ňou v preskúmaní terénu. Les je naozaj jednou veľkou neznámou!

Tatiana