Prechádzka Veľkou Fatrou.
Krajinná oblasť Veľká Fatra sa nachádza priamo v srdci Slovenska. Málo narušené prírodné prostredie ju právom zaraďuje medzinárodné parky s rozlohou 40 371 hektárov. Pri turistickej prechádzke po hrebeni Veľkej Fatry zistíte, že patrí medzi členité pohoria. Hlavný hrebeň sa rozdeľuje na dve vetvy: Liptovskú a Turčiansku.
V západnej časti nájdeme množstvo krásnych scenérií, skalných útesov, vodopádov a jaskýň. Veľká Fatra je vyhľadávaným miestom nielen pre svoju malebnosť. Jednotlivé turistické chodníky sú prístupné aj pre menej zdatných turistov, nevyžadujú si špeciálnu výstroj a sú vhodné nielen pre peších turistov, ale aj pre horských cyklistov.
Dlhé roky patria medzi najvyhľadávanejšie doliny Ľubochnianska, Gaderská, Blatnická, Necpalská, Špania a Žarnovická. Medzi turisticky atraktívne patria aj skalné masívy Ploská, Tlstá, Čierny kameň, či Suchý vrch. Najvyšším vrchom je Ostredok, ktorý dosahuje výšku 1592 m.n.v.
Pohorie Veľkej Fatry sa rozprestiera medzi mestami Martin, Ružomberok a Banská Bystrica. Celková dĺžka dosahuje 45 kilometrov. Veľká Fatra je bohatým územím nielen svojím rastlinstvom alebo aj živočíchmi, ktoré máte šancu stretnúť. Z veľkých šeliem spomeňme medveďa, vlka a rysa. Nad hlavami Vám budú poletovať orol skalný, sokol sťahovavý, bocian čierny a množstvo druhov drobného vtáctva. Ak sa vyberiete po niektorej z turistických, značkovaných trás, spoločnosť Vám budú robiť prevažne bukové, jedľové, smrekové a tisové lesy.
Dĺžka značkovaných trás je takmer 300 kilometrov a sú určené nielen pre turistov a cyklistov, ale v zimnom období aj pre bežkárov. Ďalšie možnosti najmä športového využitia ponúkajú strediská ako Malinô Brdo, Turecká a Jasenská dolina. Po cestách za históriou si určite nenechajte ujsť zrúcaninu Blatnického hradu v obci Blatnica a Sklabiňský Podzámok v doline Kantorského potoka.
Katarína Matušková