Pre lepší výkon, zvoľte správny nápoj

To, že by sa malo veľa piť, vie asi každý. Avšak, správny pitný režim je dôležitý najmä pri športe. Namiešajte si správny nápoj a dajte telu, to čo potrebuje. Nezáleží na tom, či športujete aktívne, alebo len rekreačne.


Kedy stačí voda
Po hodine športovania sa určite poriadne spotíte a z tela vám odchádza nielen voda, ale aj potrebné minerály. Potom sa dostavuje únava a bolesť hlavy. Pot totiž v organizme reguluje telesnú teplotu a chráni nás pred kolapsom z prehriatia. Voda je úplne dostatočná, ak sa jedná o primeranú športovú záťaž ako beh či aerobic, ktoré nepresahujú viac ako jednu hodinu. Nečakajte však kým sa smäd ohlási, piť treba v predstihu a predovšetkým priebežne. Žalúdok nie je pri športe schopný prijať naraz také množstvo tekutín, ako keď je v pokoji, preto pite v menších množstvách, ale často.

Nevynechajte minerálku
Ak máte dosť intenzívny tréning a trvá viac ako 30 minút, dajte si radšej namiesto čistej vody skôr minerálku. Ak ešte k tomu obsahuje prírodný cukor a vyšší obsah sodíka je kombinácia priam ideálna. Sodík stimuluje smäd a pomáha udržiavať tekutiny v tele.

Siahnite po športových nápojoch
„Ionťáky“ ako sa im hovorí vedia vodu dokonale pri športe nahradiť, ba čo viac, dodajú vám aj potrebné látky. V tomto prípade ich čo najviac rozrieďte vodou a zabudnite na heslo, čím sladšie tým chutnejšie. Na rozdiel od vody majú zdroje energie, obsahujú minerály, sodík alebo draslík. Draslík je prevenciou proti kŕčom a cukry sú na rýchle doplnenie energie. Doplnenie stratených minerálov je nutné na potrebnú regeneráciu svalov.

Ako sa v nich vyznať
Nápoje sa okrem chuti odlišujú aj zložením a funkciou. Nájdete aj tie, ktoré sa pijú pred aktivitou, iné počas nej alebo po skončení tréningu. Ak športujete krátko, ale intenzívne určite zvoľte produkt s vysokým obsahom minerálov. Pri dlhotrvajúcom tréningu si dajte skôr nižší podiel minerálov, ale vyšší podiel energie, čiže hľadajte tie s obsahom kofeínu.

Čo vypiť po výkone
Pri krátkom zaťažení po pol hodine sú straty minerálnych látok zanedbateľné. Pre doplnenie tekutín postačí voda. Čím je teplota prostredia vyššia, o to bude zastúpenie minerálov v nápoji väčšie. Organizmus, ktorý by sme potom zaťažili, by sa veľmi rýchlo vyčerpal. Po záťaži, od 30 minút do 2 hodín na doplnenie zásob svalového a pečeňového glykogénu si môžete dať niečo sladšie vo forme džúsov, ktoré zriedite s minerálkou.

Je veľmi ťažké presne určiť, čo piť pri športe. Závisí to od typu športu, prostredia aj teploty. Jedno pravidlo však platí určite: Nesiahajte po sladených a bublinkových nápojoch.

Autor: Janka Radimáková