
Poznáte „infarkt" ucha? Náhla strata sluchu môže postihnúť kohokoľvek
Náhla strata sluchu, alebo aj “infarkt” ucha, sa zvyčajne objaví naozaj nečakane a veľmi rýchlo, bez zjavnej príčiny. Postihuje rovnako mužov i ženy a najčastejší je tento problém u ľudí vo veku medzi 40-50 rokov. Tento stav zvyčajne postihuje jedno ucho a je sprevádzaný príznakmi ako pocit tlaku, zaľahnutia, pískanie, šumenie alebo zvonenie v uchu (tinnitus).
Príčiny
Príčinou náhlej straty sluchu môže byť viacero faktorov. Ide napríklad o tieto:
- Poškodenie prekrvenia vnútorného ucha
- Vírusy
- Silné zvuky
- Úrazy hlavy
- Nádor na mozgu
- Niektoré lieky
- Rýchla zmena tlaku (napríklad pri potápaní)
Vo veľkom percente prípadov však zostáva príčina náhlej straty sluchu neznáma.
Diagnóza
Ak na sebe spozorujete príznaky v podobe rapídneho zhoršenia sluchu, pískania či šumenia, zaľahnutia alebo tlaku v uchu, neodkladajte návštevu lekára. Náhlu stratu sluchu spravidla diagnostikuje ušno-nosno-krčný lekár na základe rôznych vyšetrení ucha a sluchu. Je pri tom veľmi dôležité, aby ste lekársku pomoc vyhľadali čo najskôr. Od toho totiž závisí úspešnosť liečby.
Ako sa lieči?
Lekár po stanovení diagnózy a podľa vážnosti stavu navrhne vhodnú liečbu. Väčšinou ide o užívanie kortikosteroidov, ktoré sa podávajú orálne alebo prostredníctvom infúzii a majú pôsobiť protizápalovo a proti opuchu. Veľa odborníkov uprednostňuje práve intravenózne podanie týchto liekov kvôli lepšiemu účinku. Možnosťou je aj podávanie kortikosteroidov priamo do ucha cez ušný bubienok. Okrem toho sa môžu podávať i ďalšie lieky na lepšie prekrvenie a v mnohých prípadoch sa odporúča aj pobyt v hyperbarickej komore.
Niektorým pacientom sa sluch vráti na pôvodnú úroveň, niekedy však len čiastočne. U niektorých ľudí zostane napríklad tinnitus, hoci sluch sa upraví. Lepšie prognózy liečby majú mladí a zdraví ľudia.
Zaujímavé fakty
Na záver ešte niekoľko zaujímavých faktov o náhlej strate sluchu:
- Presný výskyt náhlej straty sluchu nie je jasný, pretože zotavenie môže byť aj spontánne a mnohí postihnutí ľudia nikdy nevyhľadajú lekársku pomoc.
- Môže sa vyskytnúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie postihuje jedincov vo veku 43 až 53 rokov, pričom postihuje podobné počty mužov a žien.
- Príčinu je možné identifikovať iba v 10 až 15 percentách diagnostikovaných prípadov.
- V prípade podozrenia na možnú náhlu stratu sluchu je ideálne absolvovať vyšetrenie sluchu (audiogram) do 72 hodín od začiatku príznakov, pretože vtedy je najvyššia šanca na úplné vyliečenie.
- Steroidy sa bežne používajú na liečbu pacientov s náhlou stratou sluchu neznámeho pôvodu, ale presný účinok týchto liekov nie je úplne jasný. Podľa odborníkov by kortikosteroidy mohli zlepšovať sluch vďaka svojej schopnosti znižovať zápal a opuch v uchu.
- Ak sa sluch nepodarí obnoviť, riešením býva načúvací prístroj alebo kochleárny implantát v závislosti od úrovne straty sluchu.
Zdroj foto: Freepik