Považské múzeum láka na pestrý májový program

Považské múzeum láka na pestrý májový program

Májový program Považského múzea bude naozaj bohatý. Podujatia, výstavy, školské programy, prírodovedné vychádzky. V každej expozícii sa bude diať niečo zaujímavé.

Najviac sa toho pripravuje v areáli Budatínskeho hradu. Park bude pre verejnosť od mája otvorený už od 6.00 do 22.00. V sobotu 3. mája čaká záujemcov obľúbený Budatínsky papierák, počas ktorého sa na hrade zídu modelári z bližšieho i vzdialenejšieho okolia Žiliny. Návštevníci sa môžu tešiť na súťaž prihlásených papierových modelov, ich prehliadku, ale aj predaj a workshop. Milovníci prírody sa v nedeľu 4. mája stretnú na Rannom budatínskom zvukobraní. Pri príležitosti 80. výročia ukončenia 2. svetovej vojny sa v priestoroch hradu chystá zážitková prehliadka v podaní divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pod názvom Vo vojne niet víťazov.

„Príďte s nami spoznať dramatické dejiny Budatínskeho hradu a Žiliny na pozadí vojnových udalostí. Dozviete sa o koľaji smrti, hradnej rabovačke, odvahe slovenských partizánov, bombardovaní a oslobodení Žiliny či o tragickom osude siedmich kysuckých detí,“ pozýva autorka scenára Katarína Maršalová.

Od 9. do 11. mája sa bude v areáli hradu konať tradičné podujatie Jarná krása, ktoré láka na predaj rastlín, rady záhradkárov, ukážky aranžovania, ale aj kultúrny program. Považské múzeum sa opäť zapája do podujatia Noc múzeí a galérií a v sobotu 17. mája ponúkne večerné prehliadky veže Budatínskeho hradu. Tie návštevníkom predstavia povesti spojené s hradom aj mestom Žilina. V sále hradu bude od 20. mája prístupná nová výstava s názvom Anatómia pamiatky, ktorá priblíži význam, vznik a obnovu stavebných pamiatok.

Na hrade Strečno začne v máji obľúbený program Hradná škola určený pre školské skupiny. Kto rád behá, môže sa v piatok 16. 5. zúčastniť podujatia Beh do strečnianskych hradných schodov, počas ktorého pretekári zdolajú 151 schodov do stredovekej dediny Paseka. Objekty ľudovej architektúry prichádzajú s novinkou Remeselná nedeľa.

Počas 4. a 11. mája tam bude prebiehať ukážka tradičných remesiel. Program venovaný remeslám spojený aj s prednáškou a tvorivou dielňou bude pripravený i v Expozícii Jánošík a Terchová. Určený je však výhradne pre vopred objednané skupiny. Múzeum dopravy v Rajeckých Tepliciach pozýva v sobotu 17. mája na špeciálne prehliadky pod rúškom tmy. Návštevníci v rámci podujatia Noc múzeí a galérií uvidia modelové koľajisko aj všetky ostatné exponáty len pri večernom osvetlení. V sobotu 24. mája sa môžu záujemcovia v rámci Prírodovednej prechádzky prejsť po Náučnom chodníku Slnečné skaly.

Sobášny palác v Bytči bude v máji žiť najmä novými výstavami. Od 1. mája bude na prízemí otvorená výstava Keď šaty tvoria dejiny, ktorá predstaví autentické repliky historických odevov a doplnkov Kateřiny Vávrovej. V ten istý deň podvečer sa tam bude konať prednáška spojená s touto témou. Módna odborníčka Lenka Pajer priblíži odev a jeho premeny od narodenia až po smrť v prostredí uhorskej šľachty raného novoveku. V piatok 9. mája sa v priestoroch renesančnej sály po veľkom úspechu zopakuje divadelné predstavenie s tanečnou školou pod názvom Thurzove pytačky. Koniec mesiaca bude patriť otvoreniu výstavy Premeny drôtu ´25. Je to reprezentatívny celoslovenský výstavný cyklus mapujúci aktuálne podoby umeleckej práce s drôtom remeselníkov, neprofesionálnych i profesionálnych výtvarníkov a dizajnérov.

„Prezentuje úžitkovú, ako aj voľnú a šperkársku tvorbu, počnúc tradičnými polohami vychádzajúcimi z drotárskeho remesla až po experimentálne spracovanie kovového vlákna neobvyklými autorskými postupmi. Odkrýva tak výrazové možnosti tohto nezvyčajného materiálu a prináša prehľad o stave a úrovni tohto neobvyklého umeleckého a remeselného odvetia a naznačuje jeho perspektívy a vývojové trendy,“ približuje kurátorka výstavy a historička drotárska Považského múzea Katarína Hallonová. Výstava bude pre verejnosť prístupná od 30. mája.

Na návštevu našich expozícií pozývame počas celého mesiaca, všetky budú otvorené aj 1. a 8. mája. Otváracie hodiny nájdu záujemcovia na www.pmza.sk.

Zdroj foto: archív Považského múzea