Používate osviežovače vzduchu? Niektoré vône môžu poškodiť vaše zdravie

Používate osviežovače vzduchu? Niektoré vône môžu poškodiť vaše zdravie

Osviežovače vzduchu sa v posledných rokoch stali neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Mnohí ľudia si bez nich nedokážu predstaviť svoju domácnosť. Okrem typických osviežovačov v spreji sa dnes dajú kúpiť rôzne iné formy týchto výrobkov, napríklad elektrické, gélové, vonné sviečky či tyčinky a iné.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o neškodné výrobky, ktoré nášmu domovu dodajú príjemnú vôňu alebo prekryjú nie veľmi žiaduce pachy od zvierat, z varenia a podobne. Pravdou však je, že osviežovače vzduchu nie sú vôbec také neviniatka a môžu dokonca vážne poškodiť zdravie.

Nebezpečné látky

Už v roku 2007 štúdia zameraná na testovanie  rôznych voľne predávaných osviežovačov vzduchu odhalila, že mnohé z nich obsahovali chemikálie, ktoré by mohli spôsobiť vývojové a reprodukčné problémy, hlavne u dojčiat.

Problematické látky, ktoré sa v osviežovačoch vzduchu bežne vyskytujú, sú najmä nasledovné:

  • Prchavé organické zlúčeniny (VOC) - napríklad formaldehyd, benzén a toluén, ktoré môžu spôsobovať bolesti hlavy, závraty, podráždenie očí, nosa a hrdla, a dokonca aj poškodenie pečene, obličiek a centrálneho nervového systému.
  • Ftaláty - tieto chemikálie sa používajú na predĺženie trvanlivosti vône, ale predstavujú riziko narušenia hormonálnej rovnováhy a negatívne ovplyvňujú reprodukčné zdravie.
  • Alergény - niektoré osviežovače vzduchu obsahujú alergény, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie, astmu alebo iné respiračné problémy.

Riziko u malých bábätiek a tehotných žien

Viaceré štúdie poukázali na škodlivosť používania rôznych osviežovačov vzduchu v prítomnosti malých detí alebo tehotných žien. V štúdii International Journal of Public Health z roku 2013 výskumníci zistili, že tehotné ženy, ktoré používali osviežovače vzduchu, mali „výrazne vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať deti, ktoré trpia vážnymi pľúcnymi infekciami.”

Taktiež bola preukázaná spojitosť so zvýšeným výskytom astmy u takýchto detí. Problematické sú rôzne druhy osviežovačov vzduchu so syntetickými vôňami, teda vrátane elektrických osviežovačov,  vonných sviečok či tyčiniek a ďalších typov.

Opatrnosť ale treba aj pri prírodných vonných sviečkach s pridaním éterických olejov. Aj keď sa to nezdá, aj tieto môžu byť v konečnom dôsledku škodlivé. Niektoré z esenciálnych olejov sa totiž pri horení a určitej teplote menia na toxické. Pri väčšine týchto výrobkov jednoducho nemáte záruku zdravotnej nezávadnosti.

Čo teda používať na osvieženie vzduchu?

Pre voňavú domácnosť by bolo z pohľadu zdravia  najlepšie odporučiť pravidelné vetranie. Okrem toho medzi prijateľné alternatívy potom patria:

  • Bylinky a koreniny - ak potrebujete prevoňať domácnosť, uvarte si odvar z voňavých byliniek, ako sú mäta, rozmarín alebo koreniny, ako je škorica a klinček. Okrem zdravého a chutného odvaru, ktorý môžete vypiť, bude bonusom krásna vôňa.
  • Sóda bikarbóna - sóda bikarbóna je výborná na absorbovanie pachov v chladničke, skriniach alebo z kobercov. Do skríň môžete použiť aj levanduľové vrecúška.
  • Izbové rastliny - ak pestujete izbové rastliny, máte doma prirodzené “čističky”  a osviežovače vzduchu.
  • Domáce osviežovače s esenciálnymi olejmi - môžete si tiež vyrobiť domáci izbový sprej zmiešaním vody s esenciálnymi olejmi, čím sa vytvorí prírodný osviežovač vzduchu, ktorého silu a vôňu si prispôsobíte podľa seba.
  • Difuzéry esenciálnych olejov - hitom posledných rokov sú difuzéry esenciálnych olejov. Tie môžu byť zdravšou alternatívou, no aj v tomto prípade odporúčajú lekári opatrnosť. Problémom totiž môžu byť niektoré nevhodné oleje, prípadne nadmerné používanie difuzéra. U niektorých citlivejších ľudí hrozí aj riziko alergie.

Všetko s mierou

Samozrejme, nie je nič zlé na tom, ak si občas zapálite vonnú sviečku alebo použijete osviežovač vzduchu na toalete. Mali by ste však vedieť, že tieto vône môžu škodiť vášmu zdraviu a je lepšie ich používanie minimalizovať. Obzvlášť opatrné by mali byť tehotné ženy a rodiny s malými deťmi.

Zdroje článku:

https://www.nrdc.org/press-releases/new-study-common-air-fresheners-contain-chemicals-may-affect-human-reproductive

https://womensvoices.org/2015/09/03/new-study-finds-scented-candles-and-air-fresheners-pose-dangerous-health-risks/

Zdroj foto: Freepik