Pomáhajú probiotiká pri depresii?
Probiotiká sú kľúčové pre zdravie čriev, v ktorých je skrytých až 70 – 80 percent imunity. Avšak najnovšia štúdia naznačuje, že môžu byť nápomocné aj pri liečbe depresie.
V júni tohto roka bola v časopise Translational Psychiatry publikovaná štúdia so zaujímavými závermi, ktoré sa týkali účinkov probiotík na liečbu depresívnych stavov. V rámci štúdie užívali pacienti s depresiou po dobu 31 dní probiotiká, alebo placebo popri bežnej liečbe.
Pacienti hodnotili svoj stav pred a po užívaní probiotík pomocou Hamiltonovej hodnotiacej škály depresie (Hamilton Rating Scale for Depression). Zároveň vedci sledovali zmeny v črevách a mozgu účastníkov. Nuž a prišli s veľmi zaujímavými a nádejnými zisteniami – tí, ktorí užívali probiotiká, mali v črevách, okrem iného, väčšie množstvo laktobacilov a zároveň u nich zaznamenali zníženie symptómov depresie. Zmeny nastali nielen v črevách, ale aj v mozgu. Po suplementácii probiotikami došlo v mozgu k zníženej aktivácii neurónov spojených s depresiou.
Táto štúdia i tie uskutočnené v minulosti tak dávajú pacientom s depresiou ďalšiu nádej, ako sa s týmto ochorením popasovať aspoň o trochu ľahšie.
Probiotiká majú aj množstvo ďalších výhod
Probiotiká, teda prospešné črevné baktérie, žijú prirodzene v našich črevách a sú kľúčové pre udržanie zdravej rovnováhy – dobré baktérie pomáhajú eliminovať tie zlé. Konzumáciou potravín bohatých na probiotiká a tiež prebiotiká, slúžiace ako potrava pre prospešné črevné baktérie, možno udržaniu zdravej rovnováhy v črevách napomáhať.
Probiotiká by sme mali prijímať pravidelne prostredníctvom potravín a vo zvýšenej miere pri užívaní antibiotík, hnačke či zápche, zápalových ochoreniach čriev, kvasinkových infekciách, ochoreniach močových ciest, laktózovej intolerancii či ekzéme.
Probiotiká sa tiež spájajú s podporou zdravia srdca, pretože môžu znižovať hladinu LDL cholesterolu v krvi. Takisto môžu pomôcť zmierniť symptómy niektorých druhov alergií a ekzémov. Samozrejme, sú kľúčovými hráčmi pri budovaní silnej obranyschopnosti a nezanedbateľné benefity majú aj pri chudnutí – niektoré probiotiká blokujú vstrebávanie tukov z potravy v čreve, pomáhajú udržiavať pocit sýtosti a podporujú spaľovanie kalórií.
Zdroje probiotík
Existuje pestrá škála potravín bohatých na probiotiká. Výbornými zdrojmi prospešných črevných baktérií sú, napríklad kyslá kapusta, kvasené uhorky, kimči, kombuča, kefír, probiotický jogurt, miso, natto, tempeh a mnohé ďalšie.
Nezabúdajte, že okrem probiotík sú dôležité aj prebiotiká, potrava pre prospešné črevné baktérie. Ak si doprajete týždenne aspoň 30 druhov rastlinnej vlákniny, ste na dobrej ceste.
Mirka