Polievanie izbových kvetín v zime

Najčastejšou chybou, ktorá sa vyskytuje pri pestovaní izbových kvetov, je ich nesprávne polievanie počas zimy. Stáva sa, že kvety prelievame, alebo opačne, trpia suchom. Ak prezimujeme rastliny v chladnejšom prostredí okolo 10 °C, obmedzíme zálievku na minimum. Minimum ale neznamená, že rastliny polievame menšími dávkami vody. Rastliny zalievame len vtedy, ak sú suché.

Povrch pody v črepníkoch úmyselne cez zimu nekypríme. Skyprený povrch preschne, mení farbu, čo nás zvádza k polievaniu aj vtedy, keď je pôda v hlbších vrstvách dostatočne vlhká. Vlhkosť zistíme aj hmatom. Ak nie sme si istí, či je pôda suchá alebo vlhká, nalejeme radšej vodu do podkladovej misky pod črepníkom. Ak od večera do rána, najviac za celý deň rastlina vodu nespotrebuje, je jasné, že ju nepotrebuje, preto ju vylejeme. Ak zistíme, že rastlina má sucho, polejeme ju tak, aby voda pretiekla až do podkladovej misky.

Chybou je, ak sa rastliny polievajú často malými dávkami a iba na povrch.

Ak sú rastliny umiestnené v teplej, vykurovanej miestnosti, kde sa teplota udržuje trvalo okolo 20°C, zalievame rastliny tiež len keď to potrebujú väčšími dávkami, ale častejšie, ako keď sú v chladnom prostredí. Vlhkomilným rastlinám zabezpečíme v zimnom vykurovacom období zvýšenie vzdušnej vlhkosti rozmiestnením vhodných odparovačov na vykurovacie telesá alebo do blízkosti rastlín. V teplom a suchom prostredí sú izbové kvetiny vďačné za občasné sprchovanie alebo umývanie listov, na ktorých sa usadzuje prach, čím sa im obmedzuje dýchanie a asimilácia.

Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ