Pokoronavírusová svadba – paradoxne osobný zážitok

Pandémia koronavírusu prekazila plány tým nevestám a ženíchom, ktorí v dohľadnej dobe chceli spojiť svoje osudy v nerozlučnom zväzku manželskom. Aj keď mnoho obmedzení, aspoň v tuzemsku, už pominulo, svadobní špecialisti sa zhodnú na tom, že ešte minimálne niekoľko mesiacov budú mať megalomanské svadby za účasti veľkého množstva hostí útlm. Predovšetkým fanynky lifestylového kanálu TLC túžia po svadbe v štýle populárneho programu Ako si vybrať správne šaty (Say Yes to the Dress), ktorého nová séria s názvom Ako si vybrať správne šaty: Lancashire (Say Yes To The Dress, Lancashire) mala premiéru 14. júna o 20 hodine. V ňom aj v tejto nehostinnej dobe môžu nájsť inšpiráciu aj štipku nádeje, čo jedného dňa môže byť.

Salóny, ktoré sa po celom svete profesionálne zaoberajú organizáciou svadieb, majú jasno. Koronavírus pôdorys ich podnikania premenil a na mnohých trhoch, vrátane tých najväčších v USA a Veľkej Británii, bude jeho otlačok badateľný ešte minimálne niekoľko mesiacov. Blíži sa ale leto – tradičný čas svadieb! Svadobné salóny nesmú zaspať, pretože balancujú na hrane existenčného prežitia. Dopyt nestúpa len po ich klasických balíčkoch, ale žiadané je aj know-how, ako poskladať jedinečný deň, a zároveň splniť požiadavky na bezpečnosť účastníkov zábavy. Novými štandardmi sa stáva dôsledná hygiena a ohľaduplnosť.

Mikro nie je mini

V tejto súvislosti býva často skloňovaný trend tzv. minimónií. Neologismus, ktorý vznikol ako produkt bezprecedentnej doby koronavírusovej, utvára prefix mini, tu stojací ako synonymum menších rozmerov, a koncovka zo slova ceremónia. Čiže malý svadobný obrad, určený predovšetkým pre tých najviac výdajachtivých svadobčanov. Pozor, nepleťte si to s mikrosvadbami! „Nie je nutne viac za každých okolností,“ vysvetluje pre svadobný server The Knot vyhlásená svadobná organizátorka Stefanie Cove: „Dobre známé sú aj tzv. mikrosvadby, o ktoré stoja predovšetkým tie páry, ktoré sa chcú zamerať aj na tie najmenšie detaily, na ktorých sú schopní utratiť celý rozpočet. Replikovať taký zážitok pre udalosť s viac než 200 hosťami sa potom ukazuje ako komplikované.“

Z tvrdenia Stefanie Cove je jasné, že usporiadať mikrosvadbu je slobodným rozhodnutím ženícha a nevesty, mnohokrát nie zrovna lacné. Minimónie sú skôr produktom neľahkej doby a ich rozhodujúcim aspektom je práve malý počet ľudí, väčšinou s hranicou niekoľko desiatok hostí, ktorí sa ich účastnia. V podstate ide o takzvané pop-upy. „Od prepuknutia pandémie sa na nás obracia mnoho párov a všetky rozprávajú totožný príbeh: museli sme zrušiť dlho plánovanú svadbu kvôli všemožným komplikáciám, trebárs zákazu cestovania, zákazu zhromažďovania a iným dôvodom,“ hovorí Karen Norian, editorka losangeleskej webovej stránky SimplyEloped.com, ktorá ponúka zážitkové balíčky pre novomanželov. „Tieto páry sú zúfalé nielen kvôli finančným stratám, ale taktiež preto, že museli svadbu odložiť na neurčito. To, že nemajú potuchy, kedy se ich veľký deň odohraje, je pre nich skutočne zničujúce,“ dodáva Karen. Minimónie im v tomto smere dokážu poskytnúť aspoň malú záplatu.

Sna o rozprávkovej svadbe se pritom nevzdávate nadobro. S minimóniami je spojený ďalší teraz veľmi populárny formát tzv. sequelových svadieb. Ich označenie je odvodené z televíznej terminológie, kde označuje nový program v duchu zásady „nové kulisy, rovnakí protagonisti“. A presne takým spôsobom se dá na minimónie v budúcnosti naviazať!

Inak, ale nie horšie

V dôsledku obmezení zhromažďovacieho práva svadby po celom svete skomorneli. Účastní sa ich teraz len najbližšia rodina a úzky kruh priateľov ženícha a nevesty. Rovnako to platí aj pre populárne rozlúčky so slobodou, ktorých sa účastnia menšie partie priateľov, čo ale na druhú stranu prospieva väčšiemu zomknutiu a skutočne osobnému charakteru týchto stretnutí. Svadobní organizátor Jove Meyer si myslí, že to nie je vôbec na škodu: „Dosť pravdepodobne máte viac času. Využite ho, a urobte svoj svadobný deň naozaj Svoj. Napíšte odkaz každému z hostí. Príďte s ďalšími kreatívnymi nápadmi. Svadba je o vás a vašom partnerovi – tak nech je to poznať! Nech každý hneď vie, aký máte štýl, osobnosť a milostný príbeh. Kde inde by ste to mali dať na obdiv, než na vlastnej svadbe?“
Všetko má samozrejme svoje nevýhody – a dôraz na zvýšené hygienické štandardy je jednou z nich. Na nejednej svadbe by sme teraz našli všadeprítomné fľaštičky s dezinfekciami, jednorázové rukavice, ústne rúška po vreckách svadobčanov. Strach z ochorenia stavia pracovné návyky na hlavu – švédské stoly teraz nemôžme brať ako ideálnu variantu občerstvenia, keďže sa pri nich združujú davy ľudí a všetci sa dotýkajú rovnakých príborov. Nahradili ich predpripravené menšie porcie podávané rovno ku stolom. Samotné cateringové firmy musia dbať na zvýšenú pozornosť pri samotnej príprave a mať vždy po ruke sanitárnu stanicu. Mnohokrát budete musieť oželieť aj potrasenie rukou s hosťami, ktorí na vašu svadbu zavítajú.

Nie je dobré podceňovať ani rozsadenie hostí. Pri príprave plánu budete musieť premýšľať viac než kedykoľvek predtým – napríklad nemôžete usadiť chorých prarodičov po boku zcestovaného kamaráta s čulými sociálnymi kontaktmi. A ďalšie a ďalšie… Hovoriť sa začína aj o satelitných tanečných parketoch – tie budú určené pre menej tanečníkov, na druhú stranu ich bude viac! Organizátori v nich vidia prínos toho, že sa tak budú môcť zavďačiť charakterom hudebnej produkcie viac skupinám svadobných hostí.

Na Slovensku je svet ako tak v poriadku

Niektoré z týchto trendov dorazili aj na Slovensko, a to napriek tomu, že priebeh pandémie v tuzemsku nebol zďaleka tak kritický ako napríklad práve v Spojených štátoch amerických. V dôsledku nemožnosti v jarných termínov sa mnoho svadieb bude konať na jeseň. Koronavírus značne pozmenil taktiež podobu svadieb, tak ako ich poznáme. Niektoré z týchto zmien ale nemusia býť nutne na škodu.