Pohánka, pšeno či špalda. Prečo ich jesť?

Ochutnali ste už niekedy obilniny ako quinoa, špalda alebo kamut? Mali by ste to napraviť, zamilujete si ich a navyše sú veľmi zdravé.

  • Kamut

Táto obilnina sa u nás nepestuje, ale nájdete ju v obchodoch so zdravou výživou. Ide o prastarú plodinu, ktorá sa opäť dostáva na výslnie. Kamut sa pestuje hlavne v USA a Kanade. Múku z kamutu môžete použiť všade tam, kde celozrnnú pšeničnú múku. Ide o kvalitnú plodinu, ktorá sa pestuje v ekologickom poľnohospodárstve. Vďaka bohatému obsahu vitamínov skupiny B pôsobí blahodarne na nervovú sústavu. Zlepšuje náladu, bojuje proti únave a prekysleniu organizmu.

  • Pohánka

Pre našich predkov bola jedným z tradičných pokrmov. Nájdete v nej bohaté množstvo vlákniny, ktorá prospieva tráveniu. Zastúpené sú v nej vitamíny skupiny B, magnézium, železo, zinok, draslík a tiež rutín. Rutín má pozitívny vplyv na cievny systém. Pohánku by mali jesť aj ľudia, ktorí majú problém s vysokou hladinou cholesterolu, kŕčovými žilami a hemoroidmi. Pohánka navyše celkovo posilňuje imunitný systém.
Ako jednoducho pripraviť pohánku? Najprv ju treba prepláchnuť pod studenou vodu. Na jeden diel pohánky sa používa jeden a pol dielu vody. Pohánku dajte do hrnca, ochuťte, zalejte vodou a priveďte do varu. Odstavte a nechajte pod pokrievkou dôjsť. Pohánka sa nesmie variť, inak sa z nej stráca mnoho výživných látok.

  • Špalda

Táto obilnina je bohatá na bielkoviny. Obsahuje aj nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, vitamín E, horčík, vápnik, zinok a ďalšie látky. Obľúbená je aj pre svoju jemne orieškovú chuť. Ak sa rozhodnete vymeniť klasickú múku za špaldovú, nebudete mať problém s dávkovaním, pretože má podobné vlastnosti ako bežná múka. Nachádzajú sa v nej aj fytoestrogény, ktoré by mali vo zvýšenej miere prijímať ženy v klimaktériu.

  • Pšeno

Prečo zaradiť do jedálneho lístka proso bez šupiek? Je zdrojom mnohých výživných látok. Jesť by ho mali ľudia, ktorí trpia anémiou, prekyslením organizmu, osteoporózou, majú problémy s vlasmi, nechtami či pokožkou. Z tejto obilniny možno pripraviť prílohy, kaše, nákypy alebo ju použiť na zahustenie polievok.

  • Quinoa

Ak hľadáte zdravú alternatívu za bielu ryžu, vyskúšajte obilninu, ktorá pochádza z Južnej Ameriky. Je bohatou zásobárňou bielkovín, vitamínu C, vitamínov skupiny B. Nechýbajú ani vápnik, železo a horčík. Je v nej obsiahnuté aj slušné množstvo vlákniny. Skvelo chutí pripravená na slano i na sladko.

-w-