Podváha má svoje riziká. 7 tipov, ako pribrať

Problémom mnohých ľudí i na Slovensku je nadváha až obezita. Avšak nájdu sa aj takí, ktorí majú presne opačný problém – trpia podváhou, ktorá sa takisto spája s viacerými zdravotnými rizikami.

Takmer dennodenne sme prostredníctvom médií konfrontovaní s tým, aká nebezpečná je nadváha či obezita. Ľudia s kilami navyše sú viac ohrození vznikom kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky či rakoviny.

Avšak existuje množstvo vedeckých štúdií, ktoré potvrdili aj škodlivosť podváhy. Môže viesť k osteoporóze, oslabenej imunite či problémom s plodnosťou. Nájdu sa aj také, ktoré spájajú podváhu s vyšším rizikom vzniku demencie. Niekoľko štúdií upozornilo na to, že výrazne skracuje dĺžku života.

Ako zistiť, že trpím podváhou?

Najčastejšie sa využíva kalkulačka BMI, pričom platí, že BMI nižší ako 18,5 znamená podváhu. Avšak nie je to pravidlo. Za nízku hmotnosť, resp. rýchly úbytok hmotnosti, môžu byť zodpovedné aj niektoré ochorenia, ako napríklad celiakia, ťažkosti so štítnou žľazou či cukrovka.

7 tipov, ako pribrať

Ak lekári vylúčili závažné príčiny vašej podváhy, je dôležité zapracovať na tom, aby ste kilá nabrali zdravým spôsobom. Čo je dôležité?

  • Konzumujte jedlá bohaté na výživné látky

Pri zdravom priberaní je kľúčové zamerať sa na potraviny, ktoré sú nielen chutné, ale najmä výživné. Dbajte na dostatočný prísun potravín bohatých na kvalitné proteíny, komplexné sacharidy a zdravé tuky a, samozrejme, na vitamíny, minerály, stopové prvky, antioxidanty a vlákninu.

  • Do jedálnička zaraďte smoothie

Ak trpíte nechutenstvom a máte problém s konzumáciou celého ovocia, orechov či semiačok, výbornou alternatívou sú smoothie. Nebojte sa v nich použiť nielen ovocie, zeleninu, orechy či semená, ale aj jogurty či mlieko.

  • Ku každému jedlu pridajte niečo navyše

Pri podváhe treba mať stále na mysli jedno pravidlo – musíte prijať viac energie, ako vydáte. To sa dá dosiahnuť tým, že ku každému jedlu si naservírujete niečo navyše. Napríklad na desiatu si dajte k ovociu aj kúsok horkej čokolády a kvalitné vlašské orechy. K obedu kopček prílohy naviac a podobne.

  • Zhrešiť je povolené

Ak máte chuť na niečo nezdravé, môžete si to z času na čas dovoliť bez výčitiek. Avšak snažte sa, aby sa vám to nevymklo spod kontroly, pretože vaším cieľom je nabrať hmotnosť zdravo a podporiť svoje zdravie.

  • Športujte

Vhodný je najmä silový tréning, ktorý vám pomôže s naberaním svalovej hmoty a zároveň stimuluje chuť do jedla.

  • Jedzte častejšie

Pre ľudí trpiacich podváhou je vhodné jesť 5 – 6 ráz denne v pravidelných intervaloch, čiže každé dve až dve a pol hodiny.

  • Do jedálnička zaraďte tieto potraviny

Okrem už spomínaných smoothie, ideálne proteínových, by v jedálnom lístku človeka s podváhou nemali chýbať potraviny ako mlieko a mliečne výrobky, ryža, orechy a semená, červené mäso, zemiaky a škrobová zelenina, tučné ryby, proteínové doplnky, sušené ovocie, celozrnný chlieb a pečivo, celé zrná, avokádo, horká čokoláda či vajíčka.

Mirka