Po rozvode v jednom byte
Či ste už manžela opustili vy z rozličných dôvodov, alebo sa pre rozvod rozhodol on kvôli inej dáme, hneď po deťoch sa črtá otázka, ako naložiť so spoločným bývaním. Ak máte finančnú hotovosť alebo rozmerný byt, ktorý sa dá vymeniť za dva menšie, patríte medzi šťastnejšie prípady. Avšak veľmi rýchlo sa môže stať, že aj po rozvode budete musieť zostať zdieľať spoločnú domácnosť s vaším exmanželom.
Pre deti všetko
Znie to možno čudne, ale niekedy sa tak rozhodnete pre vaše deti. Sťahovanie, striedanie návštev to všetko ich môže ovplyvniť. „S mojím exmanželom sme rozvedení 8 rokov a každý z nás má partnera. Dohodli sme sa aj s deťmi, že pokiaľ budú obidve bývať s nami v domácnosti nebudeme na bývaní nič meniť. A tak sme zostali žiť ako „rodina“. Pre naše deti sa tým takmer nič nezmenilo. Nechceli sme ich vystaviť zbytočnému stresu zo sťahovania.“ hovorí účtovníčka Danka. Na základe tohto rozhodnutia si však musíte byť vedomá, že si budete ukrajovať zo svojho šťastia a pokoja. Ak sa však naučíte s exmanželom vychádzať kvôli deťom, zaslúžite si obdiv.
Keď nič iné nezostáva
Zostať zdieľať spoločnú domácnosť dobrovoľne je skutočne pre silné povahy. Častejšie sa stáva, že v spoločnej domácnosti jednoducho zostať musíte, lebo nemáte iné východisko.
„S manželom bývame v maličkom dvojizbovom byte. Dcéra je už veľká, má svoju rodinu. Aj keď ho predať môžeme, nedostaneme zaň takú sumu, aby sme si mohli zadovážiť svoj vlastný byt. Tak sa slušne obchádzame a žijeme ako podnájomníci. Verím však, že jedného dňa sa situácia vyrieši a budem sa môcť odsťahovať.“ prezrádza predavačka Kvetka. S touto situáciou, že budete naďalej žiť pod jednou strechou a to nie z vlastnej vôle, je ťažké sa vyrovnať. Neupadajte na duchu a venujte sa koníčkom, vnúčatám alebo čomukoľvek, čo vám vyčarí úsmev na tvári.
Tolerujte sa
Ak ste sa už rozviedli, život v oddelenej domácnosti môže byť príliš nákladný. Aj to je dôvod, prečo zostávajú „páry“ spolu. Spoločným bývaním si ušetríte mnoho stresu, ale to jedine v prípade, že s vaším ex sa viete slušne dohodnúť. Ako zdôrazňuje kaderníčka Mirka, tolerancia je na prvom mieste. „S manželom naše city ochladli, deti odrástli, a tak sme sa rozhodli pre rozvod. Ale máme krásne zariadený dom, ktorý máme obaja veľmi radi. Je dosť veľký pre nás oboch, preto sme sa rozhodli, že v ňom skúsime žiť, nie však ako pár. Tak sa slušne obchádzame a žijeme ako podnájomníci. Stravujeme sa každý zvlášť, perieme zvlášť. Energiu, ktorú by som investovala do nového bývania, investujem do seba.“ Tolerancia sa vyžaduje nielen medzi vami ako bývalými partnermi, ale tolerantné musia byť v prvom rade aj vaše nové známosti. Nie každý má nervy zo železa a vydrží randiť so ženou, ktorá žije v jednom dome s bývalým partnerom.
Cesta za novým bývaním, finančné vysporiadanie, deti, všetky tieto faktory nás spoľahlivo odradia od toho, aby sme sa postavili na vlastné nohy a skúsili to od znova celkom samé. Už častejšie môžeme vidieť, že mnoho párov sa na to vykašle a zostanú v jednom byte. Nuž, pragmatické myslenie niekedy nepustí.
Autor: Andrea Zummerová