PMS netrápi len ženy pred menštruáciou, ale aj ich okolie. Ako ho poraziť?
Skupina nepríjemných príznakov objavujúca sa sedem až štrnásť dní pred menštruáciou, nie je vôbec príjemná. Sú ženy, ktoré týmto syndrómom netrpia, ale drvivá väčšina nežnejšej polovičky ľudstva sa PMS nevyhne. Pravdou je, že v nejednom prípade je sužované spolu so ženou aj jej okolie. Ako predmenštruačnému syndrómu predchádzať?
Ako PMS vzniká a aké sú symptómy?
Príčiny PMS sú stále veľkou neznámou. Spravidla ho vyvoláva jeden alebo viacero faktorov – hormonálne výkyvy, chemické zmeny v mozgu, nedostatok vitamínov a minerálov, konzumácia nevhodných jedál a pitie niektorých nápojov (káva, alkohol).
Príznaky predmenštruačného syndrómu netreba predstavovať. U niektorých žien sa zvyšujú pocity únavy, vzniká bolesť hlavy, žalúdočné problémy, nespavosť. Veľmi často sa vyskytujú zvýšené chute na niektoré jedlá, na tvári vzniká akné atď. atď.
8 tipov ako nepríjemné príznaky predmenštruačného syndrómu poraziť!
Existujú tisíce rád a odporúčaní od odborníkov, babských rád i overených receptov. Vyberáme tie najzaujímavejšie:
1. Začnite športovať. Aspoň dvakrát do týždňa sa venujte kardio tréningu (aerobic, zumba, jumping) a posilňovacím cvikom s vlastnou váhou.
2. Snažte sa celkovo zlepšiť životný štýl – dostatočne spať, jesť viac ovocia a zeleniny, myslieť pozitívne, vyradiť z jedálnička nezdravé potraviny, dodržiavať pitný režim.
3. Na zmiernenie PMS sa využíva aj pupalkový olej.
4. Celozrnné potraviny, slnečnicové semienka, orechy a tmavá ryža sú bohaté na horčík, ktorý je nepriateľom PMS. Magnézium ovplyvňuje hladinu serotonínu, čiže zabraňuje nepríjemnému kolísaniu nálady.
5. Vitamíny skupiny B majú najlepší účinok vtedy, keď sú podávané komplexne. Majú schopnosť odvrátiť depresívne stavy, v období PMS sú nevyhnutnosťou.
6. K eliminácii hormonálnych výkyvov je potrebný aj draslík, ktorý je zastúpený najmä v ovocí.
7. Rovnako dôležité úlohy zohrávajú antioxidanty – vitamíny A, C a E. Áčko je obsiahnuté v marhuliach, mrkve alebo melóne. Éčko sa nachádza v rybách, mandliach alebo špargli.
8. Pozor na kolísanie hladiny cukru v krvi! Stabilnú úroveň krvného cukru zabezpečíte pravidelnou a vyváženou stravou. Uprednostňujte potraviny s nízkym glykemickým indexom (zelenina, ovsené vločky).
MIMI
Obrázok: freedigitalphotos.net, Ohmega1982