Plynové verzus naftové elektrocentrály: ktoré sa kde využívajú?
Elektrocentrála je zariadenie, ktoré vám umožní dodať elektrickú energiu aj na také miesta, kde v normálnom prípade prúdom nedisponujete.
Elektrocentrála radikálne zmenila pracovný svet. Elektrický prúd je dnes takmer nevyhnutný pre každý pracovný úkon, preto je často dôležité sa ním nejakým spôsobom zásobiť aj v priestoroch, kde sa zdroj elektrickej energie nenachádza. Okrem toho fungujú aj ako záložný zdroj napríklad v nemocniciach, kde sa nemôže stať, aby bolo ich fungovanie ohrozené čo i len mimoriadne krátkymi výpadkami. Ešte pred ich zadovážením si musíte ujasniť niekoľko dôležitých faktov.
V prvom rade potrebujete vedieť, aký výkon v kilowattoch potrebujú vaše stavebné stroje či iné prístroje. Tieto údaje u nich nájdete v podobe uvedeného príkonu. V určitých prípadoch musíte disponovať reguláciou napätia, ktorá zabraňuje napätiu v tolerancii cca 2 %. Takto predídete poškodeniu vašich spotrebičov alebo iných strojov či dokonca aj požiaru. V neposlednom rade je nutné sa rozhodnúť, či siahnete po plynových alebo naftových elektrocentrálach. Obe totiž slúžia na iné využitia.
Naftová elektrocentrála nájde svoje využitie najmä v dátových centrách, priemysle, zdravotníckych zariadeniach alebo napríklad v poľnohospodárstve. Medzi najkvalitnejšie patria tie od značky Caterpillar, ktoré momentálne predstavujú svetovú špičku z pohľadu prevádzkových nákladov aj technických parametrov. Dokážu garantovať riešenia pre neustálu dodávku elektrickej energie všade tam, kde by jej výpadok mohol znamenať zdravotné ohrozenia či materiálne škody. Na rozdiel od naftových prevedení ide o ekonomickejší aj ekologickejší generátor, ktorý má vo všeobecnosti aj univerzálnejšie využitie. Často sa stretávame aj s pomenovaním dieselový agregát.
Elektrocentrála s plynovými motormi sa v poslednej dobe taktiež snažia správať zodpovedne k životnému prostrediu Ak siahnete po kvalitnej značke, napríklad Cat, pozitívne nás prekvapí nízka spotreba paliva aj napriek vysokému výkonu zariadenia. Uplatnenie najčastejšie nachádzajú ako pohon pre kogeneračné jednotky. V prípade Catepillar motorov je možnosť spaľovania nízkovýhrevných plynov o skládok odpadu alebo čističky odpadových vôd či plyny, ktoré vzniknú v ťažobnom priemysle ako druhotný produkt.
Oba typy elektrocentrál nájdete aj v ponuke spoločnosti Zeppelin Sk, ktorá je výhradným zástupcom tejto techniky známej žltej značky Caterpillar. Výnimočnou službou je aj ich zadováženie si na dobu určitú, čo vám umožňuje ich požičovňa stavebných strojov. Týchto robustných pomocníkov osvedčenej kvality tak získate za mimoriadne výhodnú cenu v prípade, ak sa potrebujete zásobiť elektrickou energiou len pre špecifický výkon, čim okrem ušetrených finančných prostriedkov nemusíte dbať na ich uskladnenie či následný servis. Elektrocentrály disponujú generátormi Cat a technológiou ACERT, čím je zaručený maximálny výkon, životnosť a spoľahlivosť aj napriek mimoriadne jednoduchej obsluhe. V rámci požičovne máte k dispozícii Stacionárne elektrocentrály, pojazdné elektrocentrály či ich naftové, benzínové alebo plynové prevedenia. Pomôcť vám môžu pri ich využití aj osvetľovacie veže VTI s 1,6 kW reflektormi, maximálnou výškou 7000 m a celkovou hmotnosťou vozíka 240 kg.