Plastový svet
Život bez plastov je nepredstaviteľný. O čo pohľad zavadí, tam je nejaký plast. Dôvod počiatkov výroby plastov súvisí s náhradou prírodných materiálov, ktoré sa dali buď príliš ťažko alebo draho získavať, napríklad slonovina.
Plasty sa vyrábajú z chemikálií, ktoré pochádzajú zo zemného plynu, ropy a uhlia. Väčšina plastov je vyrobená z ropy tak, že surová ropa sa v rafinériách zohrieva na vysokú teplotu a následne sa premiestňuje do čistiacich veží, kde sa rozdeľuje na viaceré zložky. Jedna zo zložiek postupuje na výrobu roztaveného plastu. I keď existuje mnoho druhov plastov, môžeme ich všetky rozdeliť do dvoch veľkých skupín, a to do termoplastov a termosetov.
Termoplasty sa pri zohrievaní stávajú mäkkými a tvárnymi a po vychladnutí znova stvrdnú.
Termosety sú tuhé permanentne.
Prvý plast sa nazýval parkesin a bol vynájdený v roku 1855. Nikdy sa nezačal používať v širokom meradle. Podstatne úspešnejší bol celuloid, vynájdený v roku 1869. Dnes sa používa pri výrobe stolnotenisových loptičiek. Najväčšiu slávu zožal bakelit, ako prvý úplne syntetický plast, ktorý si v roku 1909 patentoval Belgičan Leo H. Baekeland. Hoci dnes tu máme celý rad nových druhov plastov, bakelit sa stále používa pri výrobe áut a rádií.
Ivana Rodáková