Pelargónie
Pelargónie pochádzajú až na malé výnimky z Južnej Afriky. Je známych asi 250 druhov. U nás pestované sú už prešľachtené druhy. Do Európy sa dostali v roku 1685. Najviac pestované sú Pelargónia zonale - krúžkovaná, Pelargónia peltátum - brečtanolistá a Pelargónia grandiflóra - veľkokvetá, známa aj pod menom anglická.
Málo kvetín má také malé nároky na pestovanie a ošetrovanie a pritom všestranné použitie. Sú to kvetiny svetlo a teplomilné. V zatienenom prostredí sa rastliny vyťahujú, málo kvitnú a sú náchylné na choroby. Pelargónie vedia šetriť s vlahou a dobre s ňou hospodáriť. Preto veľmi dobre znášajú cez vegetáciu aj kratšie alebo dlhšie obdobie bez polievania. Podobne je tomu aj s výživou. V prehnojenej pôde bujne rastú, ale horšie kvitnú. Pelargónie rozmnožujeme odrezkami. Môžeme to robiť v ktorúkoľvek ročnú dobu. Najlepšie zakoreňujú na jar. Vo veľkovýrobe rezkujú v júli - auguste. Odrezky režeme na jar pod kolienkom, necháme im niekoľko hodín rany zaschnúť, potom pomocou kolíka odrezky napicháme do malých kvetináčikov naplnených zeminou, ktorú si pripravíme zo staršieho kompostu, pareniskovej zeminy, rašeliny a piesku v pomere 3:2:2:1. Alebo kúpime hotovú muškátovú zeminu. Polievame opatrne, aby nezačali zahnívať. Po zakorenení presadíme rastliny do kvetináčov, veľkosti 10- 11 cm. Zakorenené rastliny zaštipneme, aby sa rozkonárili. Dva týždne po presadení prihnojíme. Staršie rastliny presádzame na jar normálne, ale vždy po čiastočnej úprave korunky. Nie je potrebné presádzať ich každoročne. Pelargónie rozmnožujeme aj výsevom. Semeno vysievame v januári februári. Vysiate semeno slabo zasypeme a pritlačíme. Výsev len rosíme. Misku prikryjeme sklom. Rastliny klíčia 6 -12 dní, podľa kvality semena a zeminy. Po vyklíčení sklo odstránime a začneme opatrne polievať. Keď sa objaví prvý pravý lístok, rastliny rozsadíme do 9 - 10 cm kvetináčikov. Ďalej ich pestujeme ako rastliny vypestované z odrezkov. Semeno si dopestuje cez leto z najlepšie kvitnúcich rastlín. Odporúča sa umelo opeliť, aby násada semena bola vyššia. Peľ použijeme z čerstvo rozvitých kvetov, pretože pri slnečnom počasí prašniky rýchlo zasychajú.
Semeno je ukryté v tobolke, ktorá sa podobá zobáku bociana. A to dalo pelargóniam aj meno. Po grécky Pelargos = bocian. Dnes môžeme kúpiť semeno hotové, ktoré nám zaručí kultivar a podľa mojej skúsenosti aj klíčivosť. Najčastejšia choroba je škvrnitosť listov a pleseň šedá. Obe choroby vznikajú pri veľkej vlhkosti. Obmedzíme polievanie, choré listy odstránime a spálime. Zo škodcov sú najčastejšie molice, vošky a bzdochy. Proti moliciam použijeme Actelit, proti voškám Pirimor. Zdochy je najlepšie ráno, keď sú menej pohyblivé, pozbierať a spáliť. Pelargónie najlepšie prezimujú v chladných svetlých pivniciach, kde neklesne teplota pod 2 °C. Tam prežijú obdobie čiastočného kľudu. Podľa teploty prispôsobíme aj zálievku. Obyčajne raz za 3 - 4 týždne. Zahnívajúce výhony odstránime a spálime.
MÁRIA SUCHÁ