Pažítka vo vašej záhrade nesmie chýbať!
Ak patríte medzi zástancov zdravej výživy, pažítka (Allium schoenoprasum) by sa mala určite objavovať vo vašom jedálnom lístku. Dôvodom je nielen skvelá chuť a jej všestranné kuchynské využitie, ale aj vysoký obsah vitamínov a minerálnych látok.
Pažítka je skvelá na dochutenie nátierok, omáčok, šalátov, tvarohu, marinád a polievok. Je skvelou koreninou jedál z rýb, tvarohu a vajíčok. Neviete, kde môžete pažítku použiť? Zapamätajte si jednoduché pravidlo. Hodí sa všade tam, kde sa využíva cesnak a cibuľa, ktoré sú však oveľa aromatickejšie. Ak vám vadí konzumácia cesnaku a cibule kvôli korenistej chuti či silnému pachu, siahnite po pažítke. Pažítka ich vhodným spôsobom zastúpi a nemusíte sa trápiť so „sviežim dychom“.
Najviac cenných látok si pažítka uchová ak ju konzumujete čerstvú. Nadrobno nakrájaná je skvelou a zdravou ozdobou obložených mís. Svoje čaro a neodolateľnú chuť má na čerstvom pečive potretom domácim maslom.
Čo možno o pažítke neviete?
Na svete existuje viac ako 500 druhov pažítok. Mnohé z nich sú však nejedlé a ich zaujímavo sfarbené kvety slúžia na dekoráciu záhradiek. Čo však majú spoločné, je ich vzhľad a charakteristická vôňa.
Pažítku môžete nájsť všade na svete. Moslimovia o nej tradujú legendy a rumunskí cigáni ju využívajú pri veštení. Naši predkovia celé trsy tejto rastliny vešali do svojich príbytkov, aby odohnali zlých duchov a zdravotné neduhy. Číňania a Francúzi ju s prehľadom využívajú v kuchárskom umení a musíme uznať, že vedia, čo robia.
Ako pažítku pestovať?
Ak ste nestihli zrniečka nasadiť do kvetináčov koncom februára, netrápte sa. Môžete ju zasadiť priamo do vašej záhradky v teplom jarnom počasí. Ak chcete mať bohatú úrodu zelených lístkov, musíte sa o pažítku starať.
Nezabúdajte na pravidelné hnojenie a zalievanie. Pažítku môžete začať zbierať asi po piatich týždňoch od výsevu. Po zbere sa vždy objavia nové lístky, čiže ju môžete zbierať vždy po dorastení. Na jeseň pažítku presaďte do črepníka a uložte do okna, kde je dostatok denného svetla. Týmto spôsobom si môžete vitamíny a minerálne látky obsiahnuté v pažítke dopĺňať aj počas dlhých a chladných zimných večerov.
Čo v sebe pažítka ukrýva?
Zlaté pravidlo, ktoré hovorí, že pažítku treba konzumovať čerstvú, má svoje veľké opodstatnenie. Pažítka obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý sa tepelnou úpravou stráca. Ak ste si ju chceli uchovať na zimné mesiace mrazenú alebo sušenú, nerobte to. Lepšie urobíte, ak ju budete v zimnom období pestovať na okennej parapete. Okrem dôležitého vitamínu C je bohatá na riboflavín (vitamín B2) a vitamín A. Pravidelná konzumácia pomôže odstrániť chudokrvnosť, pretože obsahuje železo. Okrem neho sú v nej zastúpené minerálne látky v podobe draslíka, vápnika a sodíka. Pažítka je vhodná pri nechutenstve, vysokom krvnom tlaku, tráviacich ťažkostiach a odstráni i parazitov z čriev.
MIMI