Parfumérka z Paríža. Z poddajnej manželky sa stáva matka plná ženskej sily
Píše sa rok 1974, Paríž.
Rádhá, mladšia sestra Lakšmí, ktorú možno poznáte z úspešnej prvej časti džajpurskej trilógie Umelkyňa s henou, si buduje v Paríži kariéru parfumérky. Zároveň však čelí očakávaniam rodiny a pochovaným tajomstvám vlastnej minulosti, ktoré sa nečakane vynoria na povrch...
Je tu záver úžasnej trilógie Parfumérka z Paríža.
Rádhá žije v Paríži so svojím manželom Pierrom a dvoma dcérami. Pracuje ako laborantka v Yvesovej parfumérii a svoju prácu miluje. Keď jej majsterka parfumérka zverí významnú úlohu vytvoriť úplne novú vôňu, je to pre ňu príležitosť, o akej sa jej ani nesnívalo. Želá si iba, aby ju Pierre podporoval, no zdá sa, že z jeho strany sa pochopenia nedočká...
Rádhá sa vracia kvôli novému projektu domov do Indie, kde požiada o pomoc sestru Lakšmí. Tá ju zavedie medzi kurtizány, ktoré odjakživa ovládali umenie omámiť zmysly opojnými vôňami. Rádhá s ich pomocou objaví tú pravú esenciu, ktorú hľadala, ale dobehne ju aj jej minulosť – ako trinásťročná porodila syna, ktorého sa zriekla a odvtedy o ňom nepočula. Teraz sa dozvedá, že jej prvorodený práve odišiel do Paríža, aby ju tam vyhľadal a zistil, kto je záhadná žena, ktorá jeho adoptívnej matke vracala neotvorené listy...
Rádhá sa ocitne na pokraji priepasti. Ochráni svoju rodinu pred vlastnou minulosťou? Nepodľahne tlaku svojho manžela a ubráni si prácu? Alebo sa jej život úplne prevráti naruby?
V záverečnej časti indickej trilógie Alka Joshi bravúrne vykresľuje portrét ženy, ktorá rozkvitne z nesmelej submisívnej manželky a matky do plnej ženskej sily.
Autorka čarovne zachytila atmosféru Indie na pozadí zaujímavých a pútavých príbehov. Svet plných intríg, úkladného plánovania a ohovárania, ale aj prírodného liečiteľstva, starých tradícií a vplyvov západu predstavuje vzrušujúce exotické čítanie.
To je Parfumérka z Paríža.
O vôňach by som mohla rozprávať donekonečna. Keď miešam kompozíciu, tak sa sústredím, že niekedy pracujem aj celé hodiny bez toho, aby som sa rozhliadla okolo seba a ponaťahovala si krk alebo vyšla z laboratória, napila sa vody a prehodila zopár slov s Delphininou sekretárkou Celeste.
V obdobiach bez opatrovateľky mi práve Celeste často pripomína, že je čas vyzdvihnúť dievčatá zo školy. A ak aj mám niekoho, kto sa o dievčatá postará, Celeste sa občas nenútene opýta, čo podávam na večeru, čím mi pripomenie, že musím skončiť, vrátiť sa domov a dať im včas najesť.
V dňoch, keď varí Pierre, rada ostávam v práci o hodinu dlhšie. V laboratóriu je pokoj a ticho. A vône – med, klinčeky, vetiver, jazmín, céder, myrha, gardénia a ambra – sú veľmi príjemnými spoločníkmi. Nežiadajú odo mňa nič, len možnosť zahaliť svet do svojej esencie. Moja sestra to chápe. Raz mi povedala, že ked prútikom namočeným v paste z heny prechádzala po dlani, stehne či bruchu zákazníčky a kreslila tureckú figu, špirálovito stočený lístok bútá alebo spiace dieťa, všetko z nej zrazu opadlo – čas, povinnosti, starosti...
Alka Joshiová
Absolvovala štúdium na Stanfordovej univerzite, magisterský titul získala na Kalifornskej vysokej škole umenia. Už tridsať rokov vedie vlastnú reklamnú agentúru a pracuje ako autorka reklamných textov, marketingová konzultantka a ilustrátorka. Narodila sa v indickom štáte Rádžasthán. V šesťdesiatych rokoch, keď mala deväť rokov, sa jej rodina presťahovala do Spojených štátov. Momentálne žije s manželom a dvoma neposlušnými šteniatkami na Montereyskom polostrove v Kalifornii.
Umelkyňa s henou je jej debutový román, prvá časť z pripravovanej trilógie. Román zožal vo svete taký úspech, že sa pripravuje aj jeho seriálové spracovanie. „Chcela som v románe dať svojej mame silu, ktorú v skutočnom živote nemala,“ vraví Alka Joshiová. Ani Alkina matka sa nevyhla dohodnutému sobášu, je však feministka svojím vlastným spôsobom. Naučila dcéru, ako byť samostatná a nenechať sa umlčať. A po rokoch ju priviedla k tomu, aby sa zmierila so svojou bývalou domovinou, ku ktorej sa roky nehlásila.