Pagaštan konský- pomocník pri bolestiach
Naše deti obľubujú majestátne stromy, ktoré robia svojimi plodmi veľkú radosť. Hnedé bobule ukryté v zelenej pichľavej šupke však nie sú vhodné len na zápalkové zvieratká, či peknú jesennú dekoráciu. Ukrývajú v sebe oveľa viac!
Málokto však vie, že pochádza z Balkánu a zo severného Grécka. Udomácniť sa mu u nás podarilo celkom dobre. Prívlastok „konský“ získal vďaka liečivému účinku, ktorý bol preukázaný pri liečbe dýchavičnosti koní. Vďaka veľkej, rozľahlej korune zdobí množstvo parkov a alejí. Je tak celkom jednoduché nazbierať si dozreté a opadnuté semená. Čo s nimi ďalej?
Ak vám po nájazde detí, ktoré plnia domácu úlohu a na výtvarnú výchovu, či pracovné vyučovanie majú doniesť niekoľko hnedých pagaštanov zostalo aspoň pár, tu sú niektoré typy, ako ich využiť.
Ak trpíte bolesťami hlavy, rúk, nôh často vás paralyzujú kŕče v svalstve, práve pagaštan konský je tým správnym pomocníkom. Liečivú masť si pripravíte celkom jednoducho. Nesolenú bravčovú masť a tinktúru, ktorú si pripravíme vylúhovaním plodov pagaštanu s vysušenými bylinami (majoránu s troškou mäty) v liehu jednoducho zmiešate. Tinktúru môžme natierať aj priamo, alebo zamiešať do čistého krému. Pri pravidelnom natieraní sa zbavíte pnutia nervov a budete si vychutnávať uvoľnenie.
Pagaštan má vynikajúce protizápalové účinky, priaznivo ovplyvňuje pevnosť a pružnosť ciev. Preto sa hojne využíva pri problémoch s kŕčovými žilami a hemoroidoch. Na priamy obstrek boľavých nôh využívame taktiež tinktúru zo semien pagaštanu. Jednoducho ich rozkrojíme na štvrtinky, zalejeme liehom a v uzatvorenej nádobe ponecháme vylúhovať.
Ani kvety pagaštanu nie sú na zahodenie. Pri drobných kožných problémoch vám pomôže nálev z kvetov. Jeho výroba je rovnaká ako pri tinktúre. Vysušené kvety necháme vylúhovať v alkohole, alebo v čistom liehu.
KM