Odborníčka radí: Ako predchádzať bolestiam chrbta u detí

 Bolesť chrbta u detí nepodceňujte! Medzi najčastejšie príčiny patrí nesprávne držanie tela a tiež nesprávne sedenie. Problémy sa môžu objaviť u detí od 5 rokov. Podľa fyzioterapeutky je preto potrebné dodržiavať niekoľko zásad.

Bolesť chrbta sa u detí objavuje najmä nesprávnymi návykmi pri držaní tela a nesprávnym sedením. Podľa odborníčky k tomu prispela aj dištančná výučba. Fyzioterapeutka hovorí, že niekoľko mesačné trávenie a celodenné sedenie žiakov za počítačom prinieslo veľa negatív. „Prirodzene nám pohyb prináša endorfíny, príjemné pocity, ale aj odreagovanie sa a toto našim deťom chýba. Veľa času stráveného za počítačom prináša deformácie krčnej chrbtice, presilené svalstvo horných končatín, podráždenie očí, nespokojnosť, podráždenosť, únik z reality, závislosť,“ hovorí fyzioterapeutka Rebeka Martinkovičová. Jedným dychom dodáva, že ťažkosti sa objavujú u detí od 5 do 18 rokov.

Nesprávny sed za stolom

Problémy s chrbticou spôsobuje nesprávny sed za stolom, zle nastavená výška stoličky a stola, či zlý typ stoličky. Odborníčka upozorňuje, že nesprávnym sedom za stolom sa u detí vytvárajú nesprávne návyky, ktoré sú viditeľné v ich pohybovom prejave. „V súčasnosti aj v mojej praxi mi chodí veľa detských pacientov s chybným držaním tela, s rôznymi dysbalanciami a s oslabeným svalovým korzetom,“ dodáva fyzioterapeutka Martinkovičová. Rodičom preto ponúka niekoľko rád. „Je potrebné prispôsobiť pracovné miesto dieťaťa podľa jeho telesnej výšky, ďalej skontrolovať, či výška stoličky a stola vyhovuje výške dieťaťa. Pri správnom sedení by chodidlá mali dočiahnuť na zem. Základom je pravidlo pravého uhla. Ten by mal byť v bedrách, kolenách aj členku.“  S tým súhlasí aj Marián Čaniga z Centra zdravého sedenia, ktorý zároveň dodáva: „K tomu dopomôže polohovateľný stôl a stolička, je dôležité ich prispôsobovať tak, aby bolo telo v správnej polohe.“

Problémy sa môžu prehĺbiť

Nesprávnym sedením sa zhoršuje celkový stav chrbtice, veľmi často je stred tela extrémne oslabený. „Deti majú kvôli tomu chybné držanie tela, atrofované hypotonické svalstvo v zmysle brušnej diastázy, predsunuté držanie ramien, odstávajúce lopatky, výraznú hyperlordózu v driekovej chrbtici, a v oblasti krku a ramien majú veľmi často stuhnuté šijové a trapézové svalstvo,“ hovorí fyzioterapeutka Martinkovičová. Odborníčka zároveň dodáva, že sa tam nachádzajú spazmy a trigerpointy, čo spôsobuje veľmi nepríjemnú bolesť, ktorá môže vyžarovať ďalej buď do rúk, medzi lopatky alebo do krčnej či hrudnej chrbtice. „Rodičia by mali dbať na výber správnej stoličky, ktorá garantuje zdravý vývoj pohybového aparátu. Dôležité je, aby stolička mala chrbtovú opierku,“ vysvetľuje Marián Čaniga z Centra zdravého sedenia.

Nevhodný je turecký sed a poloha W

Poloha v sede do tvaru písmena W je podľa odborníčky krkolomná poloha nožičiek a má svoje riziká pre ďalší vývoj držania tela a vývoj kĺbov dolných končatín. Problémy môžu neskôr nastať, ak dieťa sedí v tureckom sede. „Je to v dôsledku obmedzenej vonkajšej rotácie bedrového kĺbu. Aby dieťa vykompenzovalo tento nedostatok, v tureckom sede panvu posunie dozadu a ohne trup. U týchto detí sa často objavuje laterálna tibiálna torzia. Je to vytočenie píšťaly smerom von. Chodidlá preto smerujú špičkami od seba pri jabĺčkach smerujúcich dopredu, čo sa prejavuje aj pri chôdzi,“ vysvetľuje fyzioterapeutka Rebeka Martinkovičová.

Pohyb je život

Okrem zdravého sedenia sa dá problémom vyhnúť aj pomocou pohybu. Podľa odborníčky by si čas na pohyb mali nájsť aj žiaci na dištančnom vzdelávaní a to počas prestávok. Najviac však zdraviu pomáha pobyt na čerstvom vzduchu. „Tráviť čas v prírode, ísť na prechádzku, vytiahnuť turistické topánky a dať si turistiku, veľmi vhodné na korekciu chybného držania tela je plávanie, lezenie na umelej stene, cvičenie s vlastnou váhou tela,“ dodala fyzioterapeutka Martinkovičová.