Odborníci radia: Na dovolenku? Len s perfektne pripraveným autom
Leto je tu a dovolenka sa blíži. Prípravy však nekončia nákupom potrebných vecí v supermarkete. Aby cesta prebehla bez komplikácií, oplatí sa venovať čas príprave automobilu, a to v dostatočnom predstihu. Medzi dôležité činnosti patrí kontrola stavu a tlaku pneumatík, doplnenie prevádzkových kvapalín, kontrola chladenia motora a klimatizácie.
„Pri cestách v lete, kedy je auto vystavené vysokým teplotám, sa oplatí nechať vozidlo skontrolovať pred cestou. Nielen letné teploty, ale i dĺžka cesty a státie v kolónach ovplyvňujú mnoho aspektov, napríklad spotrebu prevádzkových kvapalín, oleja,“ hovorí technický poradca ProfiAuto Lubomír Kroužílek a dodáva, že pri dlhej ceste môže byť spotreba oleja v motore omnoho vyššia ako obvykle.
Rozhodne sa neoplatí snažiť sa v lete dojazdiť starú sadu zimných pneumatík so vzorkou nižšou ako 4 mm, najmä na cestách k moru. „Zimné pneumatiky sa pri vyšších teplotách prehrievajú a auto môže dostať defekt. Navyše predlžujú brzdnú dráhu a zvyšujú spotrebu paliva,“ zdôrazňuje Kroužílek a to isté zdôrazňuje pre vodičov, ktorí sa na cestu vydajú s podhustenými pneumatikami. Dobrou radou je zakúpiť si sadu na rýchlu opravu pneumatiky a skontrolovať si tlak v náhradnom kolese.
Svoje si v lete vyberie i chladenie motora. „Predtým, ako sa vyberiete na cestu, skontrolujte si chladenie a funkčnosť ventilátora,“ radí Kroužílek. Vodiči by nemali zabudnúť ani na kontrolu hladiny a prípadné doplnenie chladiacej kvapaliny. Oplatí sa tiež vziať si minimálne liter destilovanej vody na doliatie do chladiča, prípadne do ostrekovačov.
Naložené auto ma vplyv na správanie bŕzd. V serpentínach sa brzdová kvapalina dostáva na teplotu vyššiu ako 200 °C a brzdové doštičky až na 500 °C. Kontrola stavu brzdového obloženia, rovnako ako ručnej parkovacej brzdy, je teda pred cestou veľmi dôležitá. Cestovanie cez noc si vyžaduje perfektný stav svetiel. Nepodceňujte preto stav osvetlenia a nastavenia predných svetiel.
Klimatizácia, ak sa pokazí, vám môže značne znepríjemniť cestu. Pred cestou sa teda oplatí nechať klimatizáciu skontrolovať, vyčistiť a vydezinfikovať.
Odborná kontrola v autoservise je jedna časť prípravy. Druhá časť sa týka povinnej výbavy ako sú náhradné žiarovky, rezervný liter motorového oleja, vybavenie lekárničky, výstražný trojuholník alebo reflexné vesty. Ďalej sú to prípravy samých seba, od preštudovania trasy a zistenia dopravných obmedzení, až po nákup tienidiel pre deti a tekutín pre spolucestujúcich.
„Prehliadka auta pred dlhou cestou pomáha predchádzať komplikáciám, ktoré sa môžu pri ceste vyskytnúť a ich náprava, najmä v zahraničí, výrazne predražiť, a tiež umožňuje vodičovi pokojnú a sústredenú jazdu,“ dodáva Kroužílek.
S týmto cieľom môžu vodiči tiež využiť bezplatné servisné prehliadky s názvom PitStop, ktoré značka ProfiAuto v spolupráci s partnerskými servismi organizuje v niekoľkých mestách v Českej republike a na Slovensku.
Dôkladná príprava vozidla na cestu sa určite oplatí, ale napriek tomu sa môže stať, že sa počas cesty vyskytne problém, ktorý je potrebné vyriešiť v autoservise. Pre vodičov cestujúcich v Česku, na Slovensku alebo v Poľsku môže byť užitočná aplikácia do mobilného telefónu ProfiAuto, ktorá umožní vodičom nájsť ProfiAuto Servis a zaistiť si odborný servis či opravu.
O ProfiAuto:
Značka združuje nezávislé autoservisy a predajcov náhradných dielov.
V sieti je zapojených viac ako 1 300 autoservisov v Poľsku, v Českej republike a na Slovensku.
Na český a slovenský trh vstúpila značka v roku 2016.
Medzi aktivity značky patrí medzinárodný motoristický veľtrh ProfiAuto Show.
Vodiči môžu využiť bezplatné servisné prehliadky na akciách PitStop.