O hubách trochu inak!

Pod slovom huba si väčšina ľudí predstaví jedlé, alebo jedovaté huby s klobúčikmi, ktoré môžeme nájsť v našich lesoch. Obsah slova huba však v sebe zahŕňa takmer 100 000 druhov, ktorých prevažnú väčšinu tvoria mikroskopické organizmy. Aj keď je ich tvar, vzhľad alebo použitie úplne odlišné, všetko sú to huby.

Huby sú výtrusné rastliny, ktoré nemajú listovú zeleň. Najdôležitejším významom húb a zároveň aj odpoveďou na otázku, načo vlastne sú je fakt, že svojou činnosťou odstraňujú mŕtve organizmy a ich zvyšky. Či sa Vám táto definícia páči, alebo nie, v podstate im môžeme byť vďační. Spolu s baktériami rozkladajú látky, a tak ich vracajú späť do kolobehu v prírode.
 
Bez ich záslužnej činnosti by sme nepoznali ani chlieb, víno, pivo, jogurt a iné produkty, pri ktorým sú potrebné kvasinky. Objavenie antibiotík, dobrých baktérií a celkové obohatenie farmaceutického priemyslu majú na svedomí ako inak - huby.
 
Človek využíva huby naozaj od nepamäti. Z čoho sa huba skladá? Podstatnú časť tvorí voda, ostatok je sušina, ktorá sa využíva najmä v gastronómii pre svoju výraznú chuť a arómu. Výživová hodnota húb je veľmi malá. Mohli by sme ju prirovnať k zelenine a ovociu.
 
V Európe sa do dnešného dňa opísalo viac ako 4000 druhov vyšších húb. Aj napriek tomu, že jedovatých húb je veľmi málo, predsa dochádza k otravám. Ako sa tomu vyhnúť?
Tu platí jedno pravidlo: „Huby sa musia určovať a poznávať len podľa botanických znakov!“ Na poznávanie v štýle: „ochutnám len kúsoček“ radšej zabudnite. Mohli by ste skončiť naozaj zle. Otrava hubami sa prejavuje 7 až 24 hodín po skonzumovaní, niekedy dokonca až po 40 hodinách! Ako pri každej otrave aj v tomto prípade treba vyhľadať lekársku pomoc.
 
Na záver pár rád, ktoré platia pre všetkých hubárov:
1. Vhodne sa na huby obliecť
2. Po lese prechádzame pozorne, zbierame iba dospelé plody, aby sme vedeli bezpečne určiť o aký druh ide
3. Na huby chodíme ráno- vtedy sú huby menej prehriate a menej červivé
4. Všímame si charakter lesa
5. Huby čistíme na mieste, neumývame ich!
6. Nikdy ich nekladieme do igelitových a nepriedušných tašiek, pretože by sa mohli spariť
7. Huby spracujeme, čo najrýchlejšie- usušíme ich, alebo dáme načas do chladničky tak, aby nezamrzli
 
Katarína Matušková
 
Zdroj faktografických informácií: Mini atlas húb-4. vydanie, BA