Nielen chyba krásy

 

Liečba obezity u psa zahrňuje dietetickú liečbu, telesný tréning a terapeutické opatrenia zamerané na zmeny správania sa. Zvýšený pohyb a zmeny správania sa samé osebe nebývajú úspešné, ak nie sú sprevádzané dietetickou terapiou. Za najúspešnejšiu cestu preto možno považovať kombináciu nasledujúcich troch stratégií: Znížený prísun energie, zvýšený pohyb, zmena správania sa počas kŕmenia. V praxi sa ukázalo, že rozumným dietetickým cieľom je spočiatku maximálna redukcia hmotnosti o 15 percent. Až po dosiahnutí tejto prvej cieľovej hmotnosti treba naplánovať jej ďalšie znižovanie. Klinické štúdie dokazujú, že u psov počas 12 týždňov možno dosiahnuť zníženie hmotnosti o 12 až 14 percent, ak zvieratá dostávajú také porcie krmiva, ktoré pokrývajú 40 až 50 percent záchovnej dávky vypočívanej pre cieľovú hmotnosť zvieraťa.
 
Ak chceme znížiť príjem energie u psa, môžeme siahnuť po dvoch metódach: prvou možnosťou je podávať zvieraťu bežné krmivo (napríklad pedigree Advance Formula) v zníženom množstve - bez toho, aby sme pre zviera využili osobitný štruktúrovaný diétny program. Úspešnosť tejto metódy je pomerne malá a často dochádza k predčasnému prerušeniu diéty. Alternatívou k tomuto postupu sú hotové krmivá so zníženým obsahom kalórií, ktoré sa vyvinuli špeciálne ako redukčná diéta a napriek zníženému obsahu energie poskytujú psovi vyváženú dávku všetkých potrebných a podstatných živín.
 
Úplné odopieranie potravy (pôst) je samozrejme najrýchlejšou metódou redukcie hmotnosti. Týždenný úbytok hmotnosti môže dosahovať približne 4 až 5 percent hmotnosti. U psa sa netreba obávať problémov s látkovou výmenou. Látky uvoľňujúce sa pri odbúravaní tukov v tele, takzvané ketónové častice, sa totiž v organizme psa dobre spaľujú v rôznych tkanivách.
 
Psychicky však býva pre majiteľa veľmi ťažké nechať svojho psa dlhší čas celkom bez potravy (vodu musí mať pes samozrejme k dispozícii v dostatočnom množstve neustále). Z bezpečnostných dôvodov by sme mali tento spôsob znižovania hmotnosti psa robiť len pod veterinárnym dohľadom. Spomínanú metódu možno preto odporučiť len pri určitých podmienkach.
 
Pre úspech diéty je rozhodujúca trvalá motivácia a presné dodržiavanie terapie zo strany majiteľa zvieraťa, pretože človek rozhoduje o tom, čo pes dostane do svojej misky. Majiteľovi zvieraťa musí byť jasné, že v prípade obezity psa nejde len o chybu krásy, ale predovšetkým o veľmi hrozivý klinický stav, ktorý vedie jednoznačne k skráteniu dĺžky života zvieraťa. Jedna z podstatných zmien správania, ktoré treba podporovať, je vynechanie jedlých odmien psovi. Práve také prejavy správania, ako je žobranie by sme nikdy nemali posilňovať odmenami. Ak treba, môžeme psovi poskytnúť odmenu napríklad v podobe žuvacej kosti z byvolej kože, ktorá je pre neho prakticky nestráviteľná, alebo ho odmeniť maškrtou, ktorú mu odoberieme z dennej porcie krmiva. Potom sa nijako nezvyšuje celkové množstvo energie, ktorú pes príjme.