Nezahrávajte sa s alergiou na kozmetiku!

Dennodenne používate pleťovú, telovú i dekoratívnu kozmetiku aj napriek tomu, že pri líčení pociťujete isté zmeny. Začalo sa to zvláštnym napätím na tvári, začervenanými miestami a neskôr neutíchajúcim svrbením. Z podráždenej pokožky je len krok k chronickým zápalom, a preto treba upriamiť pozornosť na dátum spotreby, konzistenciu, farbu kozmetického prípravku a miesto uskladnenia.

Podráždená pokožka vzniká aj v dôsledku toho, že výrobcovia kozmetických produktov prestali na obaloch uvádzať presný dátum spotreby. Na väčšine prípravkov možno nájsť len označenia 6M, 12M alebo 18M. To znamená, že výrobok by ste nemali používať dlhšie než šesť, dvanásť alebo osemnásť mesiacov od zakúpenia. A práve tu vzniká problém!
Len málokto z nás si zapamätá presný deň a hodinu, keď vložil účinný kozmetický prípravok do nákupného košíka. Po uplynutí dátumu spotreby sa z prospešných látok stávajú jedy, na ktoré najcitlivejšie reaguje okolie očí. Preto maskary, očné tiene a korektory obmieňajte každé tri mesiace.

Pri akejkoľvek zmene farby, vône a konzistencie výrobok okamžite zahoďte! Dlhodobým prenikaním vzduchu do kozmetických obalov sa odtieň kozmetického produktu mení ako koža chameleóna, zapácha a ťažšie sa rozotiera. Ak sa na povrchu prípravku vyskytne voda, prestaňte ho užívať, pretože ide o prvotný príznak narušenia konzistencie.

Kde najčastejšie uskladňujete svoje kozmetické prípravky? Pokiaľ žiaden ekzém nie je vašou doménou, tak zvoľte tmavú, uzavretú skrinku s teplotou od 15 do 20 °C.

Tatiana Kovalčinová