Nevhodná tvrdosť a materiál matraca môžu stáť za vašimi zdravotnými problémami

Trpíte bolesťami chrbtice, nervozitou, podráždenosťou či rozličnými zdravotnými problémami? Skôr než začnete hľadať pomoc u lekárov, skúste nájsť príčinu vášho psychického a telesného nepokoja vo vašom okolí. Jedným z potenciálnych zdrojov môže byť aj váš matrac a jeho nevyhovujúca tvrdosť či materiál. Pre koho sú odporúčané mäkké a pre koho tvrdé matrace? Aké sú najnovšie materiály na výrobu zdravých matracov? Dozviete sa nižšie.

Mäkký alebo tvrdý matrac?
Aj keď je výber tvrdosti matraca vysoko individuálnou záležitosťou, odborníci udávajú odporúčania na základe hmotnosti človeka či polohy, v ktorej zvyčajne spí. Mäkké matrace sú určené najmä pre ľahšie osoby s telesnou hmotnosťou približne do 70kg, najmä vtedy, ak väčšinu noci spia na boku. Niekedy však môže byť matrac až príliš mäkký, čoho prejavom sú bolesti v strednej časti chrbtice a zároveň pocit, ako by ste boli ponorený vo vani.

Tvrdé matrace sú vo všeobecnosti určené pre ťažšie osoby či osoby trpiace zdravotnými problémami týkajúcimi sa chrbtice. Ak je však matrac príliš tvrdý, na koncové časti tela a kĺby je vyvíjaný nadmerný tlak spôsobujúci poruchy cirkulácie. Práve preto sa môžete budiť jednak s bolesťami krčnej chrbtice alebo bokov, ale aj na tŕpnutie rúk či nôh.

Ako zistím, že spím na optimálne tvrdej ploche?
Ideálnu tvrdosť vášho matraca si môžete otestovať veľmi jednoduchým spôsobom. Stačí, ak si ľahnete na váš matrac do rovnej polohy a pokúsite sa vy alebo niekto z vašich blízkych vsunúť dlaň do medzery, ktorá vznikla medzi matracom a krížovou chrbticou. Ak sa dlaň do tejto medzery zmestí a ešte v nej ostane voľný priestor, váš matrac je príliš tvrdý. Ak ste naopak do peny matraca ponorený až tak, že sa dlaň do medzery nevojde, spíte na veľmi mäkkom matraci.

Stavte na ekologické matrace
Častou príčinou neplnohodnotného spánku je aj materiál, z ktorého je matrac vyrobený. Jednak z dôvodu nízkej schopnosti prispôsobiť sa tvaru tela, ale aj vysokého podielu umelých vláken znižujúcemu odvetrávanie matraca. Aj preto by mal matrac obsahovať čo najviac prírodných látok. Napríklad ekologické matrace Viscogreen sú namiesto syntetickej peny tvorené prírodnou Biogreen penou vyrobenou z ricínového oleja.

Skúste aj vy otestovať váš matrac, zhodnotiť jeho vhodnosť a vymeniť ho za zaujímavú ekologickú alternatívu.