Nepríjemnú arómu gáfrovej masti tromfnú jej účinky!
Určite si pamätáte na nepríjemnú arómu gáfrovej masti, ktorou si vaša babička natierala boľavý chrbát. Gáfrová masť je určená na vonkajšie lokálne použitie. Pri vnútornom požití môže spôsobiť vážnu otravu. Pozrime sa však na pozitívne účinky gáfrovej masti.
Odkiaľ sa vzala gáfrová masť?
Gáfrová masť je výdobytkom farmaceutického priemyslu. Vyrába sa z dreva Cinnamonum camphora resp. gáfrovníka lekárskeho, ktorý pochádza z častí juhovýchodnej Ázie. V oblastiach Ázie bol gáfrovník považovaný za významnú liečivú rastlinu s dlhou tradíciou. V niektorých krajinách je dokonca afrodiziakom.
Gáfor sa v oblasti farmaceutického a kozmetického priemyslu používa aj v kombinácii s inými prísadami. Je významnou súčasťou mastí, krémov alebo balzamov na pery. Gáfor sa produkuje aj synteticky.
Hlavné pôsobenie gáfrovej masti
Hlavný účinok gáfru spočíva v tom, že je silným analgetikom a antiseptikom. To má za následok, že kožu prekrví, jemne znecitliví a ochladí. Využíva sa najmä na zmiernenie bolesti svalov, kĺbov, príznakov osteoporózy, výronoch, pomliaždeninách a nepríjemnom svrbení. Gáfrová masť, napríklad v spojení s mentolom pomáha pri nachladnutí. Dôležité je, aby sa gáfrová masť nanášala iba lokálne na postihnuté miesta. Po manipulácii je potrebné zvyšky masti z rúk poriadne umyť.
Gáfrová masť s ichtamolom
Na trhu sa často stretávame s gáfrovou masťou, ktorá je obohatená o ichtamol. Ichtamol predstavuje zmes látok, ktoré pôsobia proti zápalom, svrbeniu a zabraňujú ďalšiemu množeniu baktérií. To znamená, že ichtamol sa uplatňuje najmä pri liečbe kožných problémov. Ak sa spoja liečivé účinky gáfru a ichtamolu, výsledkom je zmiernenie akné, psoriázy, ekzémov, plesní a ďalších kožných problémov. Gáfrovú masť ocenia najmä tí, ktorých sužuje akné, pretože aktívne látky pôsobia do hĺbky. Niekedy je zbytočné utrácať veľké peniaze za drahé krémy a masti, v každom prípade sa oplatí najskôr vyskúšať gáfrovú masť.
MIMI
Obrázok: freedigitalphotos.net, Ambro