Nenechajte sa trápiť nádchou

Jedno z najčastejších ochorení horných dýchacích ciest je nádcha. Toto akútne vírusové ochorenie nie je vážne, ani  to by sa nemalo podceňovať. Ide o zápal sliznice nosovej dutiny, ktorý vedie k jej následnému opuchu, tvorbe hlienu a obmedzením priechodnosti nosa. Tvrdenie, že neliečená nádcha trvá týždeň a liečená 7 dní je však omyl. Bez liečenia sa môže infekčná nádcha skomplikovať.

Treba ju liečiť

Tvrdenie, že neliečená nádcha trvá týždeň a liečená 7 dní je omyl. Bez liečenia sa môže infekčná nádcha skomplikovať. Infekčná nádcha, teda rinitída je najčastejšou formou nádchy spôsobenej hlavne rinovírusom, coronavírusom alebo adenovírusom. Môže byť však aj vedľajším symptómom chrípky či iného zápalového ochorenia. Malé deti, najmä tie, ktoré sa pohybujú v kolektívoch majú nádchu spôsobenú zväčša rinovírusom, ktorý sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Tá sa vzduchom šíri napríklad pri kýchaní, kašli, ale aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov, ako je chytanie hračiek, podávanie rúk alebo bozkávanie (olizovanie hračiek v škôlke). Dospelé osoby zvyknú podľahnúť vírusu z radov coronavírus. Ten sa taktiež prenáša kvapôčkovou infekciou, najmä kýchaním, kašľaním a chytaním kontaminovaných predmetov.

Potrápi vás niekoľkokrát do roka

Nádcha vás môže prekvapiť aj niekoľkokrát do roka. Malé deti ju môžu mať aj päť – šesť krát v priebehu celého roka. Dospelá osoba sa nádchou nakazí v priemere raz alebo dvakrát počas jarného či zimného obdobia. V prípade leta, kedy nádcha zvykne dospelých potrápiť je za jej vznikom zväčša prechludnutie spôsobené pobytom v klimatizovaných priestoroch.

Nepanikárte

Inkubačná lehota ochorenia je najčastejšie dva až tri dni a následne choroba trvá okolo týždňa. Ak vás netrápia iné symptómy, návšteva lekára príliš nepomôže, pretože proti prechladnutiu žiadne lieky nie sú. Dajú sa liečiť len jednotlivé symptómy, ako je nádcha, kašeľ či vysoká teplota. Ak sa však príznaky do troch dní nezlepšia, je lepšie navštíviť lekára, ktorý vás vyšetrí a spraví výter z krku alebo z nosa a hradla. Kultivácia vylúči závažnejšie ochorenie.

Nie všetko zaberie

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že všetky voľnopredajné spreje do nosa fungujú na rovnakom princípe, rozdiely sú značné. Tak ako aj pri iných ochoreniach, aj pri liečbe nádchy máme viacero možností. Tou  najčastejšou je podávanie kvapiek či sprejov do nosa s obsahom dekongestív, teda látok zmierňujúcich opuch nosnej sliznice. Existuje veľké množstvo takýchto prípravkov, s rôznym zložením, obsahom ďalších (napr. konzervačných) látok a teda aj rôznym účinkom. Na trhu sú aj spreje s obsahom minerálnych resp. morských vôd.

Aby sliznica nosa netrpela

Aby ste mohli čím skôr voľne dýchať vyskúšajte mar rhino 0,1% nosový sprej. Obsahuje liečivo  xylometazolín a telu najprirodzenejší izotonický roztok morskej vody, ktorý pomáha odstrániť alergény zo sliznice nosa, uvoľňuje hlieny aj dýchanie.  Sprej patrí medzi dekongestíva a je primárne určený na liečbu akútnej nádchy, alergickej nádchy, ako aj pri zápale ušnej trubice spojenej s nádchou. Koncentrácia  0,1%  je pre dospelých, dospievajúcich a deti od 6 rokov. Je určený na použitie do nosa. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.  Viac na www.mar-nosovysprej.sk