Nemôžete spať? Dodržiavajte spánkovú hygienu
Nedostatok spánku spôsobuje poruchy koncentrácie, zvýšený apetít na nezdravé potraviny, vyššie riziko vzniku srdcových ochorení i cukrovky. Ak máte ťažkosti so spánkom, pomôže dôsledné dodržiavanie spánkovej hygieny.
Podľa odhadov má problémy so spánkom minimálne 30 až 40 percent ľudí na celom svete. Kvalitný a dostatočne dlhý spánok je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Dospelý človek by mal spať aspoň 7 až 9 hodín denne.
Trápia vás dlhodobejšie ťažkosti so spánkom a neriešite to? V tom prípade vezmite do úvahy, že nedostatok spánku má vplyv na vaše zdravie i psychické rozpoloženie. Môžu vás trápiť problémy s koncentráciou a pamäťou, znížená imunita, podráždenosť, bolesti hlavy, emocionálna nestabilita či zvýšená chuť na nezdravé jedlo.
Deficit spánku v dlhodobejšom horizonte prispieva k vzniku ochorení srdca a cukrovky, zvyšuje riziko vzniku úrazov či nehôd.
Chcete konečne kvalitne a dostatočne dlho spať? Dodržiavajte zásady spánkovej hygieny.
Zdroj foto: freepik.com
Čo je spánková hygiena?
Spánková hygiena je pojem, ktorý zahŕňa pravidlá a zvyky, ktoré vedú k zlepšeniu kvality spánku a podieľajú sa na zabezpečení dostatočne dlhého spánku. Aké pravidlá spadajú pod spánkovú hygienu?
- Choďte spať a vstávajte v rovnaký čas bez ohľadu na to, či je víkend alebo pracovný týždeň.
- Vytvorte si príjemné prostredie na spanie. Dôležité je tichá a tmavá miestnosť, pohodlná posteľ, teplota okolo 18 stupňov Celzia a žiadna elektronika v spálni.
- Vyhnite sa stimulantom pred spaním, ide o alkohol, kofeín, nikotín a energetické nápoje. Ak ste citlivý na kofeín, kávu, zelený či čierny čaj, doprajte si ich iba dopoludnia.
- Naučte sa zvládať stres. Ak vás pred spaním trápia rôzne strachy, myšlienky na minulosť či budúcnosť, venujte sa hlbokému dýchaniu, meditácii alebo iným relaxačným aktivitám.
- Ak sa vám nepodarí zaspať do 20 minút, vráťte sa k čítaniu knižky alebo počúvaniu relaxačnej hudby.
- Nemajte v spálni hodiny a nesledujte čas, keď nemôžete zaspať. Zbytočne vás to stresuje.
Zdroj foto: freepik.com
- Trávte každý deň čas na čerstvom vzduchu a prirodzenom svetle, pretože to ovplyvňuje vaše cirkadiánne rytmy.
- Vyhnite sa náročnej pohybovej aktivite minimálne 2 hodiny pred plánovanou dobou odpočinku.
- Vytvorte si pred spaním spánkovú rutinu. Môže ísť o čítanie, pitie bylinkového čaju, masáž, teplý kúpeľ či aromaterapiu pred spaním.
- Pomôžte si bylinkami na dobrý spánok, ako je mučenka, ľubovník, harmanček či levanduľa.
- Na večeru si dajte potraviny s obsahom aminokyseliny tryptofán, ktoré podporujú tvorbu melatonínu. Ide, napríklad o banány, mlieko či orechy.
- Dve hodiny pred spaním sa vyhnite modrému svetlu z elektroniky a mobilov. S pribúdajúcim časom stíšte osvetlenie.
- Snažte sa počas dňa obmedziť popoludňajšieho šlofíka.
- Pred spaním znížte príjem tekutín, aby ste počas noci nemuseli chodiť na toaletu.
Spánok je dôležitý. Naučte sa počúvať svoje telo
Dodržiavanie spánkovej hygieny do značnej miery ovplyvňuje dĺžku a kvalitu spánku. Ak spíte menej, ako sú všeobecné odporúčania, a cítite sa zdravo a fit, netlačte sa do dlhšieho spánku. Aj v tomto prípade je kľúčové počúvať svoje telo.
Mirka