
Nedostupnosť Kúpeľov Kováčová je mýtus. Miest je dosť
Kúpele v Kováčovej sa od roku 1969 zameriavajú na problémy pohybového ústrojenstva. Liečia tu detských i dospelých pacientov. Ich cieľom je skvalitniť život ľuďom s chronickými, poúrazovými alebo vrodenými zdravotnými ťažkosťami. To všetko si užijú v krásnom prostredí a v spoločnosti ústretového personálu.
„U detí sa zameriavame na diagnózy ako detská mozgová obrna, skoliózy, ploché nohy a iné vrodené chyby. Riešime aj pooperačné stavy týchto ochorení alebo poúrazové komplikácie s neurologickým deficitom, keď pacient potrebuje dlhodobú starostlivosť,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Recabarrenová, lekárska námestníčka Štátneho liečebného ústavu Marína v Kováčovej.
Liečili už aj 6-mesačné bábätko
Veľmi dobré výsledky majú pri liečbe mozgovej obrny a po operácii eqinovaru, teda poruchy postavenia dolnej končatiny v oblasti členku, ktorá sa ľudovo nazýva „konská noha“. Pri týchto diagnózach potrebujú malí pacienti dlhodobú, aj niekoľkomesačnú liečbu. Z toho dôvodu sa odporúča nástup až od druhého roku života, keď sa dieťa vie lepšie včleniť do kolektívu. No ak je to potrebné, kúpele v Kováčovej vychádzajú v ústrety aj mladším deťom a môžu urobiť výnimku.
V kúpeľoch mali už aj 6-mesačné bábätká, ktoré v tomto veku podstúpili práve operáciu eqinovaru. „Klasická plná liečba zahŕňa kúpanie v minerálnej vode, masážne vane a bazény. No v prípade týchto pacientov pristupujeme skôr k individuálnemu liečebnému plánu. Pre pohybový systém je najdôležitejšou procedúrou cvičenie. Pri „konskej nohe“ nesledujeme len manuálne techniky s chodidlom, ale zameriavame a na cvičenie celým telíčkom, aby sa pohyb vykonával správne. Často sú to najmä reflexné cvičenia, u starších detí predpisujeme liečebné telesné výchovy,“ MUDr. Katarína Recabarrenová porozprávala o procedúrach, ktoré sú k dispozícii pre detských pacientov v kúpeľoch v Kováčovej.
Pomáhajú aj rodičom
V Kováčovej poskytujú pacientom komplexnú neurorehabilitáciu. Okrem cvičenia a balneoterapie majú k dispozícii psychológa, liečebného pedagóga, egoterapeuta, logopéda a pre najmenších pacientov aj muzikoterapiu, hypoterapiu a kanisterapiu. „Odporučenie na kanisterapiu a hypoterapiu závisí od konkrétneho stavu dieťaťa. Hlavnou kontraindikáciou je strach. Ak majú obavy zo zvierat, nenútime ich do toho, snažíme sa ich najskôr postupne zoznámiť s nimi. Nevhodná je tiež epilepsia, pri ktorej hrozí pád z koňa alebo ťažké skoliózy. Pri vstupom vyšetrení sledujeme celkový stav pacienta a tiež prípadné alergie na srsť. Keď aj matka cíti, že je dieťa pripravené na takúto terapiu, môžeme ju odporučiť,“ popísala Recabarrenová priebeh terapií špecializovaných pre malé deti.
Muzikoterapia môže byť skupinová alebo individuálna. Individuálna sa odporúča napríklad autistickým deťom. Nejde len o počúvanie hudby, pacienti sa aktívne do nej zapájajú. Samotné dieťa si zvolí, aký nástroj sa mu najviac páči. Pomáha mu to zároveň aj po psychickej stránke. „Práve takéto procedúry a terapie pomáhajú aj rodičom. Počas kúpeľnej liečby nepracujeme len s dieťaťom, ale aj s jeho matkou, ktorá má počas kúpeľov k dispozícii stretnutia s psychológom, ktoré sú veľmi dôležité aj pre fungovanie celej rodiny. Pri detskej mozgovej obrne navyše nie je postihnutý len pohybový aparát, trpí aj psychická stránka, preto to musia zvládnuť aj blízki malého pacienta.“
Najkrajšia odmena
Katarína Recabarrenová priznala, že najviac im robia radosť detskí pacienti s mozgovou obrnou, ktorým sa zdravotný stav zlepšil natoľko, že dokážu chodiť do školy a komunikovať. Viacerí sa vracajú do Kováčovej na liečebné pobyty ako dospelí. Nie raz už majú rozbehnutú vlastnú kariéru, často ako sociálni pracovníci, ktorí s personálom nadväzujú už priateľské vzťahy. „Potešiteľné je sledovať deti s vrodenou detskou mozgovou obrnou, ktoré často rýchlejšie napredujú oproti tým, ktorí ju mali v neskoršom veku. Keď si predstavíme, že dieťatko vážilo 600 gramov a dnes chodí a komunikuje, je to nádherné.“
Kúpele ŠLÚ Marína v Kováčovej majú pre deti kapacitu 100 lôžok. Pacientom ponúkajú pri splnení podmienok, pri určitých diagnózach aj plne hradenú kúpeľnú liečbu, ktorú im môže odporučiť a vypísať tlačivo pediater, neurológ či ortopéd. „Mrzí ma, že veľakrát existuje mýtus, že je ťažké dostať sa do kúpeľov v Kováčovej. My sme veľké zariadenie a máme veľkú kapacitu. Treba sa u nich dopytovať o kúpeľnú liečbu či už pri chronických, vrodených, poúrazových alebo pooperačných ťažkostiach. K dispozícii máme tiež ambulantnú liečbu,“ vysvetlila Katarína Recabarrenová.
Zdroj foto: Kúpele Kováčová