Nechtík lekársky: Stvorený na prípravu čaju, masti i tinktúry
Pohľad na kvety nechtíka lekárskeho vyvoláva v človeku pozitívnu energiu. Okrem toho, že je táto veselá rastlina spestrením záhrad, je zaujímavá najmä svojimi prospešnými účinkami.
Nechtík lekársky kvitne niekoľko mesiacov v roku, a preto ho možno nasušiť, pripraviť si masť či tinktúru, ktoré neskôr oceníme. Pri zbere však treba dbať na to, aby sme ho zbierali za slnečného počasia okolo poludnia. Čo všetko si môžeme z tejto liečivej rastliny pripraviť?
- Je výborný do šalátov i na dezerty
Čoraz častejšie sa do nášho jedálneho lístka dostávajú zelené rastliny. Medzi ne patrí aj nechtík lekársky. Jeho kvety, v jarných mesiacoch aj listy, výborne chutia napríklad v šalátoch, no pokojne ho môžete využiť aj na zdobenie dezertov. Ak si denne doprajete niekoľko kvetov, posilníte svoj imunitný systém.
- Na zahodenie nie je ani šťava z listov
Z listov nechtíka si môžete pripraviť šťavu. Buď použite samotné listy nechtíka, alebo pridajte aj iné rastliny, ako napríklad pŕhľavu.
- Populárne je aj pesto
Donedávna väčšina z nás poznala iba bazalkové pesto, ktoré sa používa napríklad na dochutenie cestovín. Aktuálne sa pesto pripravuje z množstva rastlín. Populárny je napríklad medvedí cesnak či šalvia. No pripraviť si ho môžete aj z nechtíka lekárskeho. Použiť môžete listy i menšie množstvo kvetov. Stačí ich zmixovať spolu s panenským olivovým olejom a cesnakom. Podľa chuti môžete použiť aj orechy, semiačka či syr. Pesto z nechtíka je nielen zdravé, ale aj chutné. Použiť ho môžete na dochutenie širokej škály jedál.
- Pri kožných problémoch pomôže masť
Nechtík lekársky má množstvo pozitívnych účinkov. Používa sa zvnútra i zvonku. V prípade, že trpíte kožnými problémami alebo plesňami, vyskúšajte nechtíkovú masť. Na prípravu potrebujete kvalitnú bravčovú masť a čerstvo natrhané hlavičky nechtíka lekárskeho. Niekto používa aj nasekané listy a stonky. Masť rozpustite a pridajte kvety (poprípade aj listy a stonky). Nechajte krátko vzkypieť a odpočívať aspoň 8 hodín. Následne masť prihrejte a preceďte. Nezabudnite kvety dôkladne povytláčať, aby nič nevyšlo nazmar. Masť skladujte v chladničke v uzatvárateľnej sklenenej nádobe.
- Pozitívne účinky má aj tinktúra
Na prípravu tinktúry budete potrebovať kvety nechtíka zozbierané za slnečného počasia a vínovicu, resp. pravý vínový destilát. Hrsť kvetov dajte do sklenenej fľaše a zalejte litrom vínovice. Uzatvorte a fľašu umiestnite na slnečné miesto na 14 dní. Vhodná teplota je okolo 20 stupňov Celzia. Potom tinktúru preceďte a používajte.
- Zápar pomôže pri tráviacich ťažkostiach
Ak ste to prehnali s jedlom a je vám ťažko od žalúdka, zápar pripravený z tejto liečivej rastliny vám prinesie úľavu. Stačí, ak čajovú lyžičku nechtíka zalejete 250 ml vody a necháte lúhovať. Pite po dúškoch.
-w-