Nechajte svoju bolesť chrbta odplávať
Mnoho ľudí zistilo, že rekreačné plávanie pomáha zmierňovať bolesť chrbta. Ak si vyberiete ten správny druh plávania, vaša bolesť chrbta sa časom stratí. Výhodou cvičenia v bazéne je to, že vztlak vody znižuje napnutie kĺbov a chrbtice. Umožňuje tak väčší rozsah pohybu. Avšak, rovnako ako pri všetkých formách cvičenia, musíte byť opatrní aj pri plávaní. Mnoho zbytočných ťahov a manévrov v bazéne môžu zhoršiť stav vašej chrbtice.
Plávanie, ale i iné vodné cviky, dokážu posilniť celkové svaly vášho chrbta. Bolesť chrbta môže mať mnoho potenciálnych príčin, takže prvá vec, ktorú musíte urobiť, je dôkladná diagnostika a následné vyhodnotenie. Ak človek zápasí s bolesťou dolnej časti chrbta, často sa stáva, že začne viac odpočívať a úplne sa tak vyhne cvičeniu. Je to však jedna z najhorších vecí, ktoré môžete urobiť. Príliš veľa odpočinku môže spôsobiť atrofiu svalov dolnej časti chrbta. Keď sa tieto svaly oslabia, nemôžu správne stabilizovať chrbticu, čo spôsobuje zhoršenie stavu. Z tohto dôvodu je pre zachovanie zdravej chrbtice vykonávanie posilňovacích cvičení nevyhnutné.
Cvičenia vykonávané na zemi kladú na chrbticu veľa napätia. Aktivity vo vode, ako je plávanie, však umožňujú pacientom s bolesťou dolnej časti chrbta posilňovať svaly podporujúce chrbticu. Vztlak vody odstraňuje tlak z chrbtice a kĺbov. Hlavné benefity z plávania sú teda najmä:
• Uvoľňuje nervový systém: Plávanie uvoľňuje endorfíny, ktoré uvoľňujú nervový systém a napäté svaly.
• Zmierňuje tlak na kĺby: Vďaka tomu, že voda nadnáša telo, vytvára oveľa menší tlak na kĺby.
• Vytvára svalovú hmotu na podporu chrbtice: Cvičenie vo vode podporuje vaše kĺby, chrbticu a zvyšuje ich odolnosť. Plávanie zapája svaly, ktoré nepoužívate, a to najmä tie, ktoré sú potrebné na zlepšenie stability chrbtice.
Iba samotné plávanie vám na bolesť chrbta nepomôže. Je možné, že vašim hlavným problémom bude zlé sedenie počas dňa, ktoré ak neodstránite, bude plávanie zbytočné. Preto by ste si mali zistiť, či počas dňa, kde trávite najväčšiu časť vášho času, máte správnu stoličku na sedenie. Ak si neviete rady, skúste stoličku, ktorá má sedák s pružinovým mechanizmom 4. generácie. a tak cvičíte počas toho ako sedíte. Aj ortopéd Prof. Dr. sci. Janko Popovič, Dr. Med., ortoped z Centra zdravého sedenia radí: „Konštrukcia stoličky s pohyblivým sedadlom je extrémne dôležitá pre prevenciu degeneratívneho procesu medzistavcových platničiek. Z dôvodu možnosti pohybu sedáka sa musí hýbať aj celé telo a pri tom aktívne zapájame svaly. Ďalej ju považujem za účinnú prevenciu pred problémami s chrbticou zvlášť pre tých, ktorí musia pri práci často sedieť. Podľa môjho názoru táto stolička skutočne reprezentuje významné preventívne opatrenia k zníženiu zdravotných problémov chrbtice.“
Ak sa rozhodnete pre plávanie a ste začiatočník, venujte svoju pozornosť najmä technike vášho plávania. Sledujte sa ako plávate, či správne dýchate, a či vás pri plávaní nič nebolí a cítite sa komfortne. Ak si nie ste istý, či to robíte správne, pracujte na tom s trénerom alebo trénerkou. Dobrou radou pre začiatok, je plávať prsia. Pri plávaní motýlika, či voľného štýlu si môžete viac uškodiť, ako polepšiť. Ako každá aktivita, aj pri plávaní by ste mali začať postupne. Najskôr začnite plávať maximálna dvakrát do týždňa a potom sa pomaly rozbiehajte. Na napredovanie máte čas približne štyri až šesť týždňov. Plávanie je veľmi dobrou aktivitou, ktorá napomáha pri bolesti chrbta a je prospešná pre celé telo.