NECH SA KOČKY PUDRUJÚ

 

Túžba získať a udržať si mladosť je stará ako l'udstvo samé. Rovnako starý je aj ochotný pomocník v tomto súboji: kozmetika. Už ženy z doby kamennej si natierali tvár zvieracím tukom a používali prírodné líčidlá. Muži však za nimi s ničím nezaostávali. Dnes sa už maľuje vari iba Boy George, ale ešte pomerne nedávno do téglikov a mištičiek s líčidlami bežne siahali aj muži. Rokokový gavalier by do spoločnosti nikdy nebol prišiel nenalíčený - bez čierno orámovaných očí, zdôraznených pier, nevyhnutnej "mušky" a najmä: bez nánosu púdru na tvári a vlasoch. Púder sa až do francúzskej revolúcie používal v obrovských množstvách. Preto niet divu, že hneď po páde Bastily bol zatratený ako asociálny, pretože "múka, ktorá sa na výrobu púdra používa, je určená na výživu ľudu". Niečo pravdy na tom bolo, ale púder sa vtedy vyrábal z ryžového a pšeničného škrobu. Jeho používanie však asi nebolo práve príjemné a zdravé, pretože bol hrubý a upchával póry.

BEZ PÚDRU TO NIE JE ONO
Dnešné púdre sa vyrábajú najmä z kaolínu a mastku, sú veľmi jemné a okrem toho obsahujú zložky, ktoré pleti prospievajú a chránia ju. Bez púdra nie je žiadne nalíčenie dokonalé. Púder zjemňuje črty, robí pleť zamatovo hebkú a zakrýva drobné vrásky a nedokonalosti. Súčasní  výrobcovia kozmenitky sú schopní čiastočky púdra rozdrobiť na rovnako veľké mikročastice s veľkosťou 10 až 20 mikrónov. Púder sa vďaka tomu dá ľahko naniesť a dobre drží. Dnešné púdre však dokážu aj niečo navyše. Obsahujú rôzne účinné látky, ktoré zlepšujú elastacitu pleti (kolagén), pleť zjemňujú alebo ju chránia pred škodlivým UV žiarením (najnovšie tzv. mikro-reflektory - maličké čiastočky priehľadného titanu, ktoré odrážajú svetlo).

UNAVENÚ PLEŤ OSVIEŽI
Výroba púdru je stále zložitejšia a odborníci si myslia, že ešte sa nedosiahli hranice toho, čím púder može byť. Prorokujú mu vynikajúcu budúcnosť a myslia si, že časom nebude existovať chybička krásy, ktorú by púder nevyriešil. Už dnes sa pomocou farebných púdrov dajú robiť určité úpravy menších kozmetických problémov. Zelený púder zakryje červené škvrny a žilky, ružovo sfarbený púder dodá unavenej pleti živší odtieň. Prednosti všetkých farebných púdrov v sebe spája nedávna novinka - púder v podobe farebných guličiek. Ak po nich prejdete štetcom (opatrne, inak guličky zo škatuľky vyskočia!), farby sa zmiešajú a výsledkom je jemný a transparentný odtieň. Niektoré kozmetické firmy princíp rôznofarebných púdrov ponúkajú aj v praktickejšej, kompaktnej podobe.

ZÁZRAČNÉ ŤAHY ŠTETCOM
Na otázku, či si vybrať kompaktný alebo sypký púder, je odpoveď jednoduchá: obidva. Sypký púder sa lepšie nanáša a pôsobí prirodzenejšie. Mal by byť vždy o jeden odtieň svetlejší než pleť alebo transparentný, bez  farebných pigmentov. Labutienka je síce ozdobou toaletného stolíka, ale na pudrovanie sa veľmi nehodí - najvhodnejší je špeciálny štetec. Výhodou kompaktného púdra je jeho praktickosť - schová sa do kabelky a možno ho použiť na obligátne prepudrovanie nosa aj počas dňa. Je to vlastne sypký púder, ktorý je spolu s tukovými  zložkami stlačený do tuhej formy. Aj pri ňom je doležité, aby jeho odtieň presne súhlasil s odtieňom pleti alebo bol o odtieň svetlejší - inak pôsobí neprirodzene a na tvári sa objavujú tmavšie škvrny. Hubka na nanášanie, ktorá býva jeho súčasťou, by nikdy nemala byť na púdre položená používanou stranou - vpil by sa doňho tuk z pleti a zmenila by sa jeho konzistencia. Na záver zostáva dodať, že púder sa na pleť nanáša ako jeden z prvých, hneď po podkladovom make-upe. Vizážisti pudrom pred nalíčenim pretierajú aj riasy, ktoré potom pôsobia jemne a vyzerajú dlhšie. Rovnaký trik platí aj pre pery: ak ich zapudrujete pred nanesením rúžu, vydrží farba na perách minimálne dvakrát dlhšie než obyčajne.