Navštívte svojho deduška, bude žiť dlhšie

Tak možno zjednodušiť záver štúdie, ktorú vykonali vedci z University of California v San Franciscu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohí starí ľudia žijú opustení. Sú zatvorení v bytoch či domoch a chýba im spoločnosť, pretože ich deti či vnúčatá na nich jednoducho nemajú čas. Je to veľká škoda, pretože ak by sa pravidelne stretávali, prinieslo by to mnoho pozitívneho obom stranám.

Osamelosť je príčinou predčasného úmrtia

Nie je žiadnym tajomstvom, že kvalitné sociálne väzby predlžujú život. Ďalším dôkazom je už spomínaná štúdia vedcov z kalifornskej univerzity. Tí do svojho pokusu zapojili 1600 ľudí v priemernom veku 71 rokov a sledovali, ako sociálne vzťahy ovplyvňujú dĺžku ich života. Týchto ľudí sledovali po dobu šiestich rokov. Nakoniec vedci zistili, že počas tohto obdobia odišlo na druhý svet až 23 percent seniorov. Naopak, u dôchodcov s kvalitnými sociálnymi vzťahmi bola zaznamenaná úmrtnosť iba 14 percent.

Priateľstvo so starším človekom je obohacujúce

Z uvedenej štúdie teda vyplýva, že ak pravidelne navštívite svoju babičku či deduška, je pravdepodobné, že sa dožijú vyššieho veku. Avšak dôležité je aj to, že i vás môže tento vzťah so starším človekom obohatiť, pretože má mnoho životných skúseností. Preto nezabúdajte na svojich blízkych! Zodvihnite telefón a dohodnite si s nimi stretnutie alebo ich prekvapte tak, že zaklopete na ich dvere. Môžete pribaliť aj milú pozornosť. Ich vďačný úsmev vám bude najväčšou odmenou. Výstižne to povedal Goethe: „Krásni mladí ľudia sú hračkou prírody, ale krásni starí ľudia sú umelecké diela.“


-w-