Návrat k bylinkám
Kvetináče so zeleným korením sú nielen pekné na pohľad, ale sú aj - prečo to nepriznať - vysoko úžitkové. Potom, čo ich vypipláme, môžeme ich s pokojným svedomímím jesť.
Nasledujúce rady na pestovanie zeleného korenia sú určené výlučne tým, čo nemajú vlastnú záhradku a sú teda odkázaní na pestovanie v bytoch - v prenosných minizáhradkách, na okenných rámoch a parapetách, za oknami v kvetináčoch i v panelákových lodžiách a na malých mestských balkónoch.
Mikroklíma bytov je rôzna a dokonca ani v priestore jednej izby sa nemusí koreninovým bylinám dariť rovnako. Čo sa týka zálievky, nároky na svetlo, teplo a pôdny substrát, ťažko by vedľa seba mohli prospievať pôvodom stredomorské druhy vyžadujúce slnko a tieňomilné byliny. Aj jednoročné, viacročné a vytrvalé bylinky sa pestujú väčšinou osobitne, už preto, že jednotne vysadené kvetináče sa ľahšie prezimujú ...
Odporúčame teda niektoré základné vyskúšané zostavy, ďalšie variácie sú samozrejme možné. Samotné pestovanie a rozmnožovanie bylín je také individuálne, že je najlepšie nazrieť do odbornej literatúry. Ešte upozornenie: Nádoby na zelené korenie by nemali byť príliš pestré a radšej volíme tradičné materiály - hlinu, kameninu, drevo.
ZÁHRADKA V BYTE
V interiéri sa lepšie darí tým koreninovým rastlinám, ktoré neznášajú priame slnko. K izbovým bylinným záhradkám patria hlinené alebo kameninové hrnce. Na rýchlenie sa do nich vysádza aj pažítka a zimná cibuľa a výborne poslúžia najmä vtedy, ak majú uši. Sú potom ľahko prenosné či dokonca závesné. Typickými "kvetináčovými" rastlinami sú okrem myrty a rozmarínu všetky citrusovité rastliny a tiež pre nás stále trocha neobvyklé exoty, ako je kávovník, čajový jazmín sambakový, vavrín (bobkový list), ako aj zázvor, ktorý obľubuje polotieň.
Väčšina koreninových bylín pochádza z oblasti Stredozemného mora, patrí teda k rastlinám teplomilným a svetlomilným. Vo vnútri bytu nikdy nenazbierajú pre rozvoj svojich silíc dostatok potrebného slnečného svetla a strácajú tak arómu. Niektoré, najmä jednoročné, ako bazalka, žerucha alebo trebuľka sa s tým však vyrovnajú a možno ich zasadiť aj do miniatúrnej žardiniéry.
Z trvaliek znáša izbové podmienky vari najlepšie medovka, tiež jedna z vhodných kvetináčových rastlín, voňajúca citrónmi, ďalej pažítka a tymián. Ten vyzerá vďaka svojim previsnutým stopkám veľmi dobre aj v závesných miskách a na rozdiel od yzopu, saturejky, materinej dúšky a niektorých menších druhov dobromysle, ktoré do nich tiež môžeme umiestniť - znáša aj byt.
AKO VYUŽIŤ OKNÁ
Zelenému koreniu sa najlepšie darí na oknách obrátených na západ či na východ - na nich totiž môžeme pestovať takmer všetky druhy byliniek. Severné dispozície znášajú naozaj dobre len rastliny polotieňa, napríklad mäta, trebuľka a borák.
Južne orientované okná najlepšie vyhovujú v zime, inak musíme pamätať pri väčšine rastlín aspoň na čiastočné zatienenie počas väčšiny dňa. V miestnosti na okne sa predovšetkým darí po celý rok rýchlo rastúcim bylinkám, ako je žerucha, kôpor, trebuľka, čiže stokláska, počas zimy môžeme na okennom parapete dobre rýchliť zimnú cibuľu sečku a cesnak, ktorého mladé výhonky sú najmä na jar, čo sa týka vitamínov a oživenia chuti niektorých jedál, priamo na nezaplatenie. Rovnako tak sa hodí na rýchlenie pažítka, petržlenová vňať, horčica a repka.
Ešte výhodnejšie než parapety sú okenné vaničky s dobrou izoláciou, zapustené priamo do stien. Nezabudnime ani na exoty; na oknách výborne prospievajú asi meter vysoké rajčianky so silne voňajúcimi strapcami ružovobielych kvetov a podobnými rajčiakom, farebné papričky 10 až 20 cm vysoké kríčky s postupne dozrievajúcimi plodmi, ktorých farby od žltej cez oranžovú a červenú až k fialovej na jednej rastline sú tiež neobyčajne dekoratívne. Darí sa tu aj papričke krovitej, ktorej usušeným a rozomletým plodom sa hovorí "cayenské korenie", zakrpateným rajčiakom a patrí sem aj Belamcanda oficinalis, ktorého mečovité listy pomáhajú pri zápaloch priedušiek a prechladnutí hlasiviek. Nádherné je na okne aj granátové jablko.
POZOR NA VIETOR!
Vzhľadom na významný prírodný činiteľ- vietor - sa podľa odborníkov dá za oknami úspešne bylinkárčiť asi do piateho poschodia. V každom prípade si treba všímať aspoň prevládajúci smer vetrov a kvetináče podľa toho umiestniť čo najvhodnejšie. Pre vonkajšie prostredie už môžeme rátať aj s vytrvalými dekoratívnymi druhmi byliniek, treba len zasadiť tie s podobnými nárokmi na vlahu. Z jednoročných môžeme k sebe vybrať smaragdovozelenú alebo červenohnedú bazalku, žeruchu saturejku záhradnú s petržlenu podobnou trebuľkou alebo priamo petržlenom kučeravým. V kvetináčoch vyzerá veľmi dobre aj koriander s veľmi voňavými ružovými kvetmi a samozrejme drobná majoránka, ktorá však potrebuje južné okná s dobrou zálievkou. K sebe sa hodí aj dobromyseľ, tymián a levanduľa - alebo mäta, ligurček a medovka.
Treba myslieť aj na to, že pri sadení do kvetináčov by sme mali dávať vyššie druhy dozadu "do druhého plánu", tie najnižšie a previsnuté na okraj a komponovať celok tak, aby si rastliny navzájom netienili. Najlepšie sa osvedčili kvetináče až pre päť druhov rastlín. K jarným variantám možno pridať aj fialku - málo sa vie, že aj tá sa dá takmer celá dobre skonzumovaťa krásne zdobí. Samozrejme za okno môžeme dať jednak medzi bylinky, ako aj medzi kvetiny aj niektoré druhy zeleniny, napríklad kombinácia s rajčiakmi alebo papričkami vyzerá veľmi dobre. V obyčajných hlinených kvetináčoch sa krásne vynímajú aj popínavé záhradné jahody, alebo aj jahody lesné, tu však treba veľkú pozornosť venovať kvalite substrátu a nemožno veľmi hľadieť na úžitok. Ide predsa len o určitú dekoratívnu kuriozitu.
SKRÁŠLIME SI BALKÓN
Ešte viac než na oknách sú bylinky umiestnené na balkónoch vystavené vysušujúcim vetrom, a predovšetkým exhalátom. Mikroklíma lodžií je síce o niečo lepšia, avšak čo do možností vysádzania a počtu rôznych estetických kombinácií majú balkón i lodžie svoje klady a zápory. Bohaté ozelenenie okien, lodžií i balkónov je doslova celosvetovým trendom, a najmä v panelových domoch vyváži úbytok svetla znížením tepelných strát.
Balkóny by mali prestať byť len skľučujúcimi súčasťami domových fasád a čo môže lepšie pomôcť skutočne zväčšiť priestor bytu než miniatúrna záhradka. Pre balkón si môžeme dovoliť ešte bohatšie kombinácie kvetináčov doplnených závesnými ampulami. Nielen vysoký obsah vitamínov, vôňa, ktorá má svoje miesto aj v aromaterapii, ľahký spôsob pestovania a užitočnosť v našej zdravej a diétnej kuchyni, urobili z domáceho pestovania zeleného korenia svetovo obľúbené hobby. Byliny majú svoje miesto aj v pamäti rodu. Nenápadne nám vracajú pocit spolupatričnosti s prírodou a vedomie užitočného konania bývalých hospodárov, čo nedokážu ani najkrajšie šľachtené kvety.