Naše drevené kostoly v Zozname svetového dedičstva UNESCO

Drevené kostoly sú v poradí siedmou slovenskou pamiatkou, ktorá figuruje na zozname UNESCO. Ide o rímskokatolícke kostoly v Hervartove a Tvrdošíne, evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku a kostoly východného obradu v Bodružali, Ladomírovej a Ruskej Bystrej.

Kostolík v Hronseku
Drevený artikulárny evanjelický kostol v Hronseku neďaleko Banskej Bystrice začali stavať 23. októbra 1725 a na jeseň 1726 stavbu dokončili. Postaviť kostol v priebehu jedného roka bolo jednou zo základných podmienok článku (artikuly), ktorá povoľovala stavbu evanjelického chrámu. Stanovovala tiež, že chrám musel byť celý z dreva, postavený bez použitia kovových prvkov, nesmel mať vežu ani vchod priamo z ulice. Kostol v Hronseku má 30 okien a pôdorys kríža. Je 8 metrov vysoký, 26 metrov dlhý a 11 metrov široký. Stĺpy v záhlaví kostola sú dubové, ostatné časti sú väčšinou smrekové. Na dolnej časti chórov je vyrezávaný ornament v podobe lipového listu, symbolu slovanského povedomia.

Kostolík v Leštinách
Artikulárny evanjelický drevený kostol pochádzajúci z rokov 1688 -1689 sa nachádza priamo v obci. Dal ho postaviť Jób Zmeškal, kapitán hradnej stráže na Oravskom zámku a prvý vicišpán v Dolnom Kubíne. Interiér zdobí barokový oltár s polychrómovanou drevorezbou zo začiatku 14. storočia. Bohato zdobená je i kazateľnica zo začiatku 18. storočia. Zaujímavé sú aj patronátne lavice, v ktorých sedávali zámožní páni z okolia. Pokrstili tu jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov - P. O. Hviezdoslava.

Drevený kostol v Kežmarku
Evanjelický drevený artikulárny kostol je pýchou Kežmarku. V roku 1985 bol zaradený medzi národné kultúrne pamiatky. Podľa dávneho nariadenia museli kežmarskí evanjelici svoj kostol vybudovať mimo mesta. Pristavili ho v roku 1717 k staršej kamennej sakrálnej stavbe z roku 1593, ktorá dnes vytvára jeho sakristiu. Na stavbu prispeli aj veriaci z Nemecka. Finančne pomohli aj protestanti zo severnej Európy, švédsky aj dánsky kráľ nariadili pre tento účel urobiť vo svojej krajine zbierky. Túto jedinečnú drevenú stavbu z tisu a červeného smreka postavili bez použitia jediného kúska kovu. Umelecky veľmi cenný je kostolný organ s drevenými píšťalami. V roku 1719 ho zostrojil majster Vavrinec Čajkovský.

Cerkva archanjela Michala v Ladomirovej
Zvláštnosťou dreveného gréckokatolíckeho chrámu v Ladomirovej je to, že bol postavený bez jediného klinca. Pochádza z roku 1742 a dodnes je zachovaná aj časť pôvodnej ohrady so vstupnou bráničkou. Strecha i veže sú pokryté šindľom. Vedľa stojaca, rovnako drevená zvonica pochádza z 19. storočia. K najcennejším kusom vnútornej výzdoby patrí oltár z polovice 18. storočia a ikonostas, ktorého časť bola zničená počas 2. svetovej vojny. Viacero ikon a bohoslužobných predmetov z tohto kostolíka je zapísaných v zozname slovenských kultúrnych pamiatok. V drevenej cerkvi sa napriek tomu, že obec má aj novší murovaný chrám, dodnes pravidelne konajú bohoslužby.

Cerkva sv. Mikuláša v Bodružale
Trojdielna zrubová stavba gréckokatolíckeho chrámu stojí na južnom svahu obce asi 12 km od okresného mesta Svidník. Dokončená bola v roku 1658 a je charakteristická najmä bohato členenou šindľovou strechou s troma vežičkami. Areál obklopuje zrubová ohrada so šindľovou strieškou. Z vnútornej výzdoby sú najcennejšie nástenné maľby Posledný súd a Kalvária, rovnako ako ikonostas (súbor obrazov svätcov) z konca 18. storočia. Pred štyrmi rokmi celý kostol komplexne zreštaurovali. Vedľa drevenej budovy je na miestnom cintoríne 10 masových hrobov, do ktorých počas 1. svetovej vojny pochovali 400 padlých vojakov rakúsko-uhorskej aj ruskej armády.

Kostolík Všechsvätých v Tvrdošíne
Drevený gotický Kostolík Všechsvätých stojí na kopci na cintoríne v Tvrdošíne. Pochádza z polovice 15. storočia. Je najstaršou oravskou stavebnou pamiatkou. Strieda sa v ňom gotická, renesančná a baroková výzdoba. V interiéri sú figurálne a ornamentálne maľby zo 17. storočia. Kostolík získal v roku 1994 aj ocenenie organizácie Europa Nostra. Tvrdošínsky kostol - respektíve jeho zmenšený model - nás tento rok reprezentoval aj na medzinárodnej výstave miniatúr v Nemecku.

Cerkva sv. Mikuláša - biskupa v obci Ruská Bystrá
Na severovýchod od Sobraniec stojí v obci Ruská Bystrá od roku 1730 gréckokatolícky chrám. Jeho šindľová strecha pripomína, na rozdiel od väčšiny výstavnejších drevených kostolov cirkví východného obradu, tradičné sedliacke domy z tohto regiónu. Vnútorná výzdoba pochádza z 1. polovice 18. storočia.

Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove
Kostolík zasvätený sv. Františkovi z Assisi je jediným rímskokatolíckym dreveným kostolom patriacim do súboru národných kultúrnych pamiatok. V pôvodne nemeckej obci v okrese Bardejov ho postavili z červeného smreka na konci 15. storočia a predstavuje najstarší zachovaný typ dreveného kostola na Slovensku. Architektonicky je takmer rovnaký ako pred stáročiami, ale vnútorná výzdoba sa v priebehu času veľmi zmenila. Dnes jej dominujú nástenné maľby z druhej polovice 17. storočia a oltáre, ktoré boli komplexne zreštaurované do pôvodnej podoby na konci minulého storočia. Zaujímavosťou je, že vyše 500-ročný kostol dodnes slúži na bohoslužby a cirkevné obrady. Čoraz častejšie sa napríklad v ňom dávajú sobášiť mladé páry.
/TASR/