Naše drevené kostoly v Zozname svetového dedičstva UNESCO
Drevené kostoly sú v poradí siedmou slovenskou pamiatkou, ktorá figuruje na zozname UNESCO. Ide o rímskokatolícke kostoly v Hervartove a Tvrdošíne, evanjelické artikulárne kostoly v Kežmarku, Leštinách a Hronseku a kostoly východného obradu v Bodružali, Ladomírovej a Ruskej Bystrej.
Kostolík v Hronseku
Drevený artikulárny evanjelický kostol v Hronseku neďaleko Banskej Bystrice začali stavať 23. októbra
Kostolík v Leštinách
Artikulárny evanjelický drevený kostol pochádzajúci z rokov 1688 -1689 sa nachádza priamo v obci. Dal ho postaviť Jób Zmeškal, kapitán hradnej stráže na Oravskom zámku a prvý vicišpán v Dolnom Kubíne. Interiér zdobí barokový oltár s polychrómovanou drevorezbou zo začiatku 14. storočia. Bohato zdobená je i kazateľnica zo začiatku 18. storočia. Zaujímavé sú aj patronátne lavice, v ktorých sedávali zámožní páni z okolia. Pokrstili tu jedného z najvýznamnejších slovenských básnikov - P. O. Hviezdoslava.
Drevený kostol v Kežmarku
Evanjelický drevený artikulárny kostol je pýchou Kežmarku. V roku 1985 bol zaradený medzi národné kultúrne pamiatky. Podľa dávneho nariadenia museli kežmarskí evanjelici svoj kostol vybudovať mimo mesta. Pristavili ho v roku 1717 k staršej kamennej sakrálnej stavbe z roku 1593, ktorá dnes vytvára jeho sakristiu. Na stavbu prispeli aj veriaci z Nemecka. Finančne pomohli aj protestanti zo severnej Európy, švédsky aj dánsky kráľ nariadili pre tento účel urobiť vo svojej krajine zbierky. Túto jedinečnú drevenú stavbu z tisu a červeného smreka postavili bez použitia jediného kúska kovu. Umelecky veľmi cenný je kostolný organ s drevenými píšťalami. V roku 1719 ho zostrojil majster Vavrinec Čajkovský.
Cerkva archanjela Michala v Ladomirovej
Zvláštnosťou dreveného gréckokatolíckeho chrámu v Ladomirovej je to, že bol postavený bez jediného klinca. Pochádza z roku
Cerkva sv. Mikuláša v Bodružale
Trojdielna zrubová stavba gréckokatolíckeho chrámu stojí na južnom svahu obce asi
Kostolík Všechsvätých v Tvrdošíne
Drevený gotický Kostolík Všechsvätých stojí na kopci na cintoríne v Tvrdošíne. Pochádza z polovice 15. storočia. Je najstaršou oravskou stavebnou pamiatkou. Strieda sa v ňom gotická, renesančná a baroková výzdoba. V interiéri sú figurálne a ornamentálne maľby zo 17. storočia. Kostolík získal v roku 1994 aj ocenenie organizácie Europa Nostra. Tvrdošínsky kostol - respektíve jeho zmenšený model - nás tento rok reprezentoval aj na medzinárodnej výstave miniatúr v Nemecku.
Cerkva sv. Mikuláša - biskupa v obci Ruská Bystrá
Na severovýchod od Sobraniec stojí v obci Ruská Bystrá od roku 1730 gréckokatolícky chrám. Jeho šindľová strecha pripomína, na rozdiel od väčšiny výstavnejších drevených kostolov cirkví východného obradu, tradičné sedliacke domy z tohto regiónu. Vnútorná výzdoba pochádza z 1. polovice 18. storočia.
Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove
Kostolík zasvätený sv. Františkovi z Assisi je jediným rímskokatolíckym dreveným kostolom patriacim do súboru národných kultúrnych pamiatok. V pôvodne nemeckej obci v okrese Bardejov ho postavili z červeného smreka na konci 15. storočia a predstavuje najstarší zachovaný typ dreveného kostola na Slovensku. Architektonicky je takmer rovnaký ako pred stáročiami, ale vnútorná výzdoba sa v priebehu času veľmi zmenila. Dnes jej dominujú nástenné maľby z druhej polovice 17. storočia a oltáre, ktoré boli komplexne zreštaurované do pôvodnej podoby na konci minulého storočia. Zaujímavosťou je, že vyše 500-ročný kostol dodnes slúži na bohoslužby a cirkevné obrady. Čoraz častejšie sa napríklad v ňom dávajú sobášiť mladé páry.
/TASR/