Naša pečeň je extrémne zaťažená. Pomôžte jej!

Nevhodné jedlá, alkohol, cigarety, nedostatok pohybu či stres dávajú pečeni zabrať.
Je jedným z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Podieľa sa nielen na metabolizme jednotlivých živín (bielkovín, tukov, cukrov, vitamínov, minerálov), ale aj na odstraňovaní toxínov z tela, syntéze močoviny či tvorbe tepla. Je dennodenne zaťažovaná nielen tým, čo pijeme a jeme, ale aj ďalšími faktormi ako stres či nedostatok pohybu. Preto nie sú žiadnou raritou ochorenia pečene. Nebezpečné sú aj v tom, že spočiatku sú príznaky minimálne. Neskôr sa dostavuje bolesť, únava, nespavosť či podráždenosť. Lepšie, ako ochorenia pečene liečiť, je predchádzať im.

  • Aspoň raz v týždni pečeň odbremeňte ľahkou stravou

Údeniny, konzervy, polotovary, mastné a vyprážané jedlá, rozličné dressingy a dochucovadlá dávajú pečeni zabrať. Najlepšie je, ak ich vylúčite zo svojho jedálnička nadobro. Ak to nedokážete, tak aspoň jeden deň v týždni doprajte pečeni odľahčujúci deň. Teda vyhnite sa vyššie uvedeným a priemyselne spracovaným potravinám. Naopak, pite veľa vody, dožičte si bohaté množstvo ovocia a zeleniny. Pečeni prospieva bobuľové ovocie, marhule, broskyne, červená repa či reďkovka. Výborné sú aj celé zrná a niektoré strukoviny (napríklad mungo fazuľa).

  • Zaraďte do jedálnička kustovnicu čínsku

Goji alebo kustovnica čínska je výnimočná v obsahu vitamínov, minerálov, stopových prvkov, aminokyselín atď. Ak si denne dáte 5-10 gramov bobúľ, pomôžete nielen svojej pečeni, ale získate i veľa energie, spomalíte proces starnutia, pomôžete svojmu zraku, kostiam i svalom. Sušenú kustovnicu kúpite v špecializovaných obchodoch a môžete ju jesť len tak, alebo skombinovať s iným sušeným ovocím alebo orechmi.

  • Užívajte pestrec mariánsky

Ak užijete každé ráno a večer čajovú lyžičku oleja z pestreca mariánskeho, podporíte činnosť pečene, žlčníka i čriev. Za tieto účinky je zodpovedná látka s názvom silymarín. Olej sa dá užívať samotný, poprípade použiť v studenej kuchyni na dochutenie pokrmov.

  • Naučte sa správne dochucovať jedlá

Zdravie pečene a žlčníka možno podporiť aj používaním správnych korenín. Pri dochucovaní jedál preferujte čerstvé alebo sušené bylinky. Pečeni prospeje petržlen, chren, bazalka, rozmarín a aj rasca. Nezabúdajte na škoricu.

  • Šancu dajte aj čajom

Na problémy s pečeňou možno použiť aj liečivé rastliny. Babky bylinkárky odporúčali pŕhľavu, repík, skorocel, čakanku a púpavu.

-w-