Najviac sa v práci nadrú smetiari, skladníci a drevorubači

 Najväčšiu časť svojej pracovnej zmeny strávia v stredne intenzívnom pohybe smetiari, skladníci a drevorubači. Ukázal to prieskum u 10 vybraných profesií,  ktorý pod hlavičkou minerálnej vody Kláštorná Kalcia na jar 2020 realizoval MUDr. Tomáš Větrovský z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Prahe. Zástupcovia všetkých týchto profesií by si mali dať pozor nielen na kompenzáciu jednostrannej fyzickej záťaže iným typom pohybu vo voľnom čase, ale aj na adekvátne doplnenie energie a stratených minerálnych látok, vrátane vápnika, vo svojom jedálničku.

„O fyzickej náročnosti práce baníka alebo sklára sa učia deti už na základnej škole. Prieskum ale ukázal, že najviac sa v práci nadrú smetiari, skladníci a drevorubači, ktorí obvykle odporúčaných 10 tisíc krokov za deň nachodia až dva či trikrát,“ komentuje výsledky MUDr. Tomáš Větrovský. V prieskume porovnával náročnosť profesií podľa pohybovej aktivity, počtu krokov, času stráveného intenzívnym pohybom (beh, rýchla chôdza), času sedenia, kalorického výdaju, teploty a vlhkosti vzduchu na pracovisku. „Umiestnenie profesionálnych športovcov na popredných priečkach nás neprekvapilo, ale na rozdiel od manuálne pracujúcich ľudí majú športovci medzi extrémnymi fyzickými výkonmi dostatok času na oddych. V sledovaných povolaniach navyše prekonávali ich zástupcovia námahu spojenú so statickou záťažou, zdvíhaním ťažkých bremien (smetiari) alebo monotónnym pohybom v neobvyklých polohách (drevorubači) a náročných podmienkach (farmári, robotníci), a to v dlhých zmenách."

Preto je u manuálnych profesií dôležité myslieť na dostatočný oddych, kompenzáciu vhodným pohybom vo voľnom čase a vyváženým jedálničkom, ktorý okrem štandardných odporúčaní zahŕňa aj dostatok vápnika. Vhodnou cestou, ako vápnik prirodzene dostať do tela, je jeho prijímanie z minerálnych vôd bohatých práve na túto látku, akou je napríklad aj slovenská minerálka Kláštorná Kalcia.

Najnáročnejšie povolania

podľa percenta zmeny, ktorú strávia v stredne intenzívnom pohybe:


Tretina zmeny v intenzívnom pohybe

Ako ukazujú rebríčky zo štúdie, smetiari, skladníci a drevorubači strávia veľkú časť zmeny v stredne intenzívnom pohybe. „Odborníci na zdravý životný štýl odporúčajú minimálne
150 minút pohybu aspoň strednej intenzity týždenne. Sedem profesií z nášho prieskumu túto hodnotu dosiahlo za jeden jediný deň, navyše v práci,“ komentuje rebríček MUDr. Tomáš Větrovský.

Kondícia je pri týchto profesiách kľúčovým faktorom. Smetiari obsluhujúci náročnejšie oblasti musia často manipulovať s nádobami vážiacimi v priemere až 30 kg a nemusia ich len vysypať, ale aj vyniesť z domov a pristaviť na kraj vozovky. Skladníci v zásielkových službách zase pracujú v dvanásťhodinových zmenách, počas jednej zmeny nachodia okolo 25 km a pohybujú sa na hranici limitov pre manipuláciu s bremenami. Záchranári navyše trávia službu v nezávideniahodnej pohotovosti a ich práca v teréne je náročná nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke.

Na vápnik si musia dať pozor športovci aj fyzicky ťažko pracujúci

Aj keď si naši najväčší „makači“ splnia odporúčanú pohybovú aktivitu v práci, niektorí za jeden deň aj celotýždennú dávku, neznamená to, že by mali na pohyb vo voľnom čase úplne rezignovať. „Pohybová aktivita vo voľnom čase ako chôdza, beh, cyklistika či plávanie má obvykle dynamický charakter a dostatočnú intenzitu, je vykonávaná primeraný čas a sprevádzaná dostatočným časom na zotavenie,“ uvádza MUDr. Tomáš Větrovský z FTVS UK. Práve preto by mal byť aktívny pohyb aj súčasťou bežného života zástupcov fyzicky náročných profesií.

Aj pri pracovnom nasadení je nutné dávať si pozor na vyvážený jedálniček. „Jedálniček ťažko pracujúcich ľudí musí byť bohatý nielen na energiu, ale aj na nutrične bohaté potraviny, ktoré dodávajú vitamíny, minerálne látky a vlákninu,“ upozorňuje MUDr. Václava Kunová z českej Společnosti pro výživu, ktorá od roku 2007 realizovala päť nutričných štúdií, vrátane príjmu vápnika, na piatich tisíckach jedálničkov detí aj dospelých. Odporúčanú dávku pre dospelých 1000 mg vápnika denne sa podľa výsledkov českej štúdie nepodarilo splniť takmer polovici dospelých. A  potrebu dostatočného príjmu vápnika majú ťažko fyzicky pracujúci ľudia, rovnako ako výkonní športovci, ešte zvýšenú. „Pri vysokej intenzite pohybu, ktorá nie je kompenzovaná adekvátnym príjmom energie a vápnika, dochádza k zníženiu koncentrácie kalcia v krvi, a vápnik sa vylučuje potením a močom,“ upozorňuje MUDr. Václava Kunová. „Štúdie dokazujú pozitívny efekt doplnenia vápnika pred fyzickou záťažou alebo v jej priebehu.“

Napite sa vápnika

Jednu z možností, ako ľahko doplniť vápnik, ponúka minerálna voda Kláštorná Kalcia. Má celkovú mineralizáciu 1 840 mg/l a v jednom litri 287 mg vápnika. Navyše obsahuje aj dostatočné množstvo horčíka, takže naše telo dokáže obe látky efektívne využiť. Kláštorná Kalcia je dostupná v sýtenej a jemne sýtenej verzii, v 1,5 a 0,5-litrovom balení. Fľaše Kláštornej Kalcia s nápaditým dizajnom sú vyrobené zo 100 % rPET, teda iba z recyklovaného PET materiálu