
Najlepšie prírodné spôsoby na úľavu od bolesti hlavy
Bolesť hlavy je častým problémom dnešnej doby. Z času na čas potrápi asi každého, no niektorým ľuďom môžu bolesti hlavy značne znepríjemňovať život, ak sa opakujú často.
Jedným z bežných riešení moderného človeka je siahnuť po nejakom voľne dostupnom lieku od bolesti. Tento spôsob však nemusí fungovať vždy, navyše majú analgetiká aj celý rad nežiaducich účinkov. Existuje ale aj veľa možností, ako si pomôcť bez liekov. Tu je zoznam niekoľkých základných prírodných spôsobov, ktoré môžete na úľavu od bolesti hlavy vyskúšať.
Pitný režim
Dehydratácia môže byť základnou príčinou bolestí hlavy. Výskumy dokazujú, že nedostatok tekutín úzko súvisí s frekvenciou a závažnosťou migrény. Príjem tekutín sa odporúča ako účinný prostriedok na zníženie, ale hlavne na prevenciu, bolesti hlavy.
Studené obklady
Terapia chladom je starý známy domáci liek. Pri bolestiach hlavy sa osvedčili studené obklady na čelo. Jednoducho namočíme bavlnenú plienku alebo malý uterák do studenej vody a po dôkladnom vykrúcaní priložíme na čelo. Dnes sú na trhu aj špeciálne chladiace gélové obklady alebo chladiace čiapky na tento účel.
Bylinky
Mnohé bylinky sú známe svojimi účinkami proti bolestiam hlavy. Navyše pitie bylinkových čajov doplní aj potrebné tekutiny, čo ešte podporí liečivý účinok. Výborné sú napríklad čaje z týchto bylín:
- Zázvor - jedna štúdia zistila, že zázvor môže pomôcť znížiť bolesť pri migréne, ako aj znížiť nevoľnosť a zvracanie.
- Mäta prieporná
- Harmanček
- Levanduľa
- Rimbaba
- Medovka lekárska
Dajú sa tiež kúpiť hotové čajové zmesi určené proti bolestiam hlavy alebo migrénam. Niektoré bylinky je možné užívať aj vo forme tinktúry alebo prostredníctvom aromaterapie (masáž spánkov riedenými esenciálnymi olejmi alebo pár kvapiek do difuzéra).
Relaxačné techniky
Relaxačné techniky zahŕňajú praktiky, ako je hlboké brušné dýchanie, riadené meditácie, masáž a aktívne zameranie sa na uvoľnenie svalov. Je dokázané, že tieto techniky dokážu pomôcť zmierniť príznaky bolesti hlavy a zároveň znížiť stres a úzkosť (ktoré bývajú často príčinou bolesti hlavy).
Kofeín
Pred tým, než siahnete po tabletke, skúste radšej kávu alebo iný nápoj s obsahom kofeínu. Niektoré lieky proti bolesti hlavy tiež zahŕňajú kofeín, ktorý podporuje ich účinnosť. Štúdie preukázali, že samotný kofeín môže pomôcť znížiť príznaky tenznej bolesti hlavy alebo migrény, nakoľko uvoľňuje krvné cievy, čím sa podporí krvný obeh a zmierni napätie.
Horčík
Horčík je ďalším kľúčovým prvkom, ktorý vplýva na bolesti hlavy. V praxi sa ukázalo, že ľudia pravidelne trpiaci bolesťami hlavy alebo dokonca migrénami, majú vyššiu pravdepodobnosť nízkej hladiny horčíka. Užívanie magnézia vo forme doplnkov výživy sa často odporúča v rámci prevencie proti bolestiam hlavy.
Pohyb
Pravidelné cvičenie pomáha udržať telo zdravé a podporuje lepší krvný obeh. Taktiež stimuluje uvoľňovanie endorfínov, ktoré prirodzene účinkujú proti bolesti. Ideálne je venovať pohybu každý deň aspoň 30 minút. Odporúčajú sa hlavne prechádzky na čerstvom vzduchu, cvičenie jogy, ale užitočné sú aj iné druhy pravidelného pohybu.
Spánok
Ďalším prirodzeným prostriedkom proti bolesti hlavy je spánok. Jeho nedostatok býva jednou z častých príčin bolestí hlavy až migrény. Preto je dôležité zamerať sa na to, aby sme dopriali telu aspoň osem hodín kvalitného spánku.
Niektoré z týchto spôsobov môžu veľmi pomôcť zmierniť bežnú bolesť hlavy. Ak vás však hlava bolieva pravidelne, je vždy namieste poradiť sa s lekárom, aby sa vylúčili vážnejšie príčiny.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323992#water
Zdroj foto: Freepik