Najlepšie bylinkové čaje na podráždený žalúdok a zlé trávenie

Vianoce a Silvester sú obdobím, kedy si človek dopraje často viac jedla než zvyčajne. Veď všade naokolo číhajú sladké i slané nástrahy v podobe vianočného pečiva a iných dobrôt. Nehovoriac o tom, že si mnohí z nás neodrieknu ani nejaký ten alkohol vo vyššej miere – aj keď len punč alebo varené vínko.

No výsledkom takýchto stravovacích prehreškov býva po sviatkoch podráždený žalúdok a zhoršené trávenie.

Našťastie, existujú ľahko dostupné a prírodné prostriedky, ktoré rozhádzané trávenie pomôžu upokojiť.

My sa zameriame na pomoc v podobe byliniek. Tu je päť osvedčených bylinkových čajov, po ktorých sa oplatí siahnuť.

Harmančekový (kamilkový) čaj

Harmanček je jednou z byliniek, ktorá sa v ľudovom liečiteľstve používa na mnohé účely. Má upokojujúce vlastnosti, zmierňuje zápaly a svalové napätie v tráviacom trakte a je výborný pri nadúvaní a kŕčoch.

Odporúča sa pri problémoch piť 1-2 šálky harmančekového čaju denne.

Táto bylinka je zvyčajne dobre tolerovaná, treba však sledovať prípadné alergické reakcie, ktoré sa u niektorých ľudí môžu objaviť.

                                                       Zdroj foto: freepik.com

Mätový čaj

Ďalšia obľúbená a pomerne univerzálna bylinka je aj mäta prieporná. Mäta sa môže pochváliť množstvom pozitívnych účinkov na organizmus a odporúča sa aj pri problémoch s trávením. Pomôže upokojiť žalúdok, zlepšiť trávenie, zmierniť plynatosť a je dobrá aj pri nevoľnosti.

Čaj sa môže pripravovať zo sušenej i čerstvej bylinky. Denná dávka by nemala presiahnuť 2-3 šálky denne.

Feniklový čaj

Fenikel býva častou zložkou čajových zmesí proti boleniu bruška u bábätiek. Tieto jeho účinky však možno využívať aj v dospelom veku. Feniklový čaj je výborný prostriedok na uvoľnenie svalstva tráviaceho traktu, zmiernenie plynatosti a pomáha pri trávení ťažších pokrmov. Často sa kombinuje s anízom a rascou. Pije sa zvyčajne 2-3 krát denne.

Zázvorový čaj

Zázvor alebo ďumbier je ďalším prírodným prostriedkom, ktorý nesmie chýbať v našom zozname. Zázvorový čaj z čerstvého alebo sušeného koreňa podporuje trávenie, pomáha pri nevoľnosti, prispieva k tvorbe tráviacich enzýmov a zmierňuje nadúvanie.

Odvar chutí výborne s medom a citrónom a okrem podpory trávenia je výborný aj na posilnenie imunity.

                                                        Zdroj foto: freepik.com

Čaj zo zemežlče

Zemežlč menšia je bylinka, ktorá veľmi pozitívne podporuje tráviace procesy, vylučovanie žlče a tráviacich štiav. Taktiež pomáha pri zápche, nakoľko zvyšuje peristaltiku čriev. Odporúča sa piť aj ľuďom trpiacim chorobami žlčníka a pečene. V prípade pálenia záhy je čaj z tejto bylinky takisto správnou voľbou.

Toto je teda zoznam piatich byliniek, ktoré je dobré mať poruke, ak vás trápi zhoršené trávenie a podráždený žalúdok. Existujú aj hotové čajové zmesi špeciálne namiešané na tráviace ťažkosti. Kúpite ich v lekárňach, drogériách alebo aj bežne v supermarketoch.

Hoci ide o prírodné liečivé prostriedky, treba s nimi narábať s rešpektom a neprekračovať odporúčané dávkovanie. Niektoré bylinky nie sú vhodné na dlhodobé užívanie, je preto dobré striedať rôzne bylinné čaje.

V prípade, že trpíte nejakým chronickým ochorením alebo užívate pravidelne určité lieky, poraďte sa o vhodnosti danej bylinky s vaším lekárom alebo lekárnikom. Niektoré rastliny totiž môžu znižovať alebo naopak zvyšovať účinky liekov. Opatrnosť platí aj v prípade tehotných žien a malých detí do troch rokov.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj foto: freepik.com