Najčastejšie zdravotné riziká, ktorým čelíme na Vianoce a Nový rok

Vianoce a Nový rok sú pre mnohých najobľúbenejšie sviatky roka, ale je to aj čas, keď sa ľudia dostanú na pohotovosť s rôznymi nezvyčajnými zraneniami. A vôbec nejde len o zaseknutú kostičku z kapra v hrdle, s ktorou sa už mnohí z nás museli popasovať.

Viete, aké všelijaké riziká na nás v tomto období číhajú?

Úrazy pri výzdobe či upratovaní

Najkrajšie sviatky roka sa nesú v znamení vyupratovanej a vyzdobenej domácnosti. Umyté okná, vypraté záclony a nádherne vyzdobený príbytok sú pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou Vianoc a Nového roka. Avšak práve tieto aktivity sú často aj veľmi rizikové a končia v nejednom prípade úrazom. Hrozia najmä pády zo stoličky či rebríka.

Vždy si preto dajte záležať, aby ste mali stabilizovaný rebrík alebo šikovného pomocníka, ktorý vám pre istotu rebrík či stoličku pridrží a pozor aj na vhodnú obuv.

Popáleniny

Lekári počas sviatkov veľmi často ošetrujú aj pacientov s úrazmi spôsobenými pyrotechnikou. Ide hlavne o popáleniny z nesprávneho používania zábavnej pyrotechniky, no výnimkou nie sú ani vážnejšie zranenia.

Popáleniny však hrozia aj pri zapaľovaní sviečok či z poškodených káblov vianočného osvetlenia a podobne.

                                              Zdroj foto: freepik.com

Pošmyknutia a pády

Typickými sviatočnými (respektíve) zimnými úrazmi sú pády na zľadovatelých chodníkoch alebo cestách. Taktiež úrazy pri korčuľovaní, sánkovaní a lyžovaní alebo iných zimných športoch a aktivitách. Hrozia najmä vyvrtnutia či zlomeniny, ale výnimkou nie sú ani vážnejšie zranenia ako otras mozgu.

Kosť z ryby

Ako sme spomenuli už v úvode, medzi najčastejšie nepríjemnosti spojené so sviatkami patrí uviaznutá kosť z kapra v hrdle. Kostička často ostane v oblasti podnebných mandlí, na koreni jazyka alebo hltana a spôsobuje bolesť a nepríjemné pocity. Lekári odporúčajú skúsiť spláchnuť kostičku vodou, no ak to nepomôže, je lepšie zájsť na pohotovosť, kde človek dostane rýchlu a odbornú pomoc.

Preťažené trávenie

Vianoce, Silvester a Nový rok sú sviatky, kedy ľudia zvyknú jesť viac než zvyčajne. To sa ale veľakrát prejaví v podobe problémov s trávením. Žlčníkové záchvaty, poruchy trávenia, bolesti brucha, nafukovanie, vracanie a hnačky - to všetko sa u mnohých ľudí, žiaľ, spája s najkrajšími sviatkami roka.

V tomto prípade platí jediné, a to nepreháňať to s jedlom, dopriať si dostatok ovocia a zeleniny, dbať na pitný režim a nezabudnúť sa hýbať.

                                          Zdroj foto: freepik.com

Kuchynské úrazy

Počas Štedrého dňa bývajú na pohotovosti často ošetrovaní pacienti, ktorí sa poranili doma v kuchyni pri príprave štedrovečernej večere a čistení rýb. Zvyčajne sú to rezné rany na rukách, popáleniny a obareniny. Buďme preto opatrní aj pri prírpave jedla, aby sme nemuseli bežať z kuchyne priamo na pohotovosť.

Niektorým úrazom sa asi vyhnúť celkom nedá a občas nám jednoducho do života takáto nepríjemnosť vkročí. Vtedy je dobré vedieť vyhodnotiť situáciu a v prípade potreby radšej využiť aj pohotovosť v nemocnici.

 

 

Zdroj foto: freepik.com