Najčastejšie dôvody rozvodu

Samozrejme, každá z nás sa vydáva z veľkej lásky. Môžeme však iba tipovať, či vaša láska prežije alebo časom napochodujete k rozvodovému stolu. Kde sa teda stane chyba, že „až kým nás smrť nerozdelí“ prestane zrazu platiť?


  • Už si nemáte čo povedať

Medzi časté dôvody rozvodu patrí nesúlad pováh, odlišný názor a vzájomné odcudzenie partnerov. Preto by ste sa aj po rokoch manželstva mali svojmu vzťahu venovať a živiť ho. Aby manželstvo klapalo, je potrebné do neho investovať energiu, pretože predsvadobná zamilovanosť nevydrží večne. Majte preto veľa spoločných zážitkov, riešte spolu problémy, zdieľajte svoje pocity, aby ste mali spolu stále o čom hovoriť. Ak sa vkradne do vzťahu ticho, je to začiatok konca.
 

  • Vymenila  vás milenka

Ženy bývajú vo vzťahu oveľa emotívnejšie než muži  a oveľa rýchlejšie vycítia, že vo vzťahu sa niečo deje. Najmä, ak vaše miesto vystrieda iná žena. Stáva sa to vtedy, ak sa prestanete o vzťah starať a „doma“ vám niečo chýba. Bohužiaľ, neexistuje žiadny presný recept, ako sa nevere v manželstve vyhnúť. Fungujúca komunikácia, sex, na ktorý sa obaja tešíte a spoločné aktivity by nemali vo fungujúcom manželstve chýbať. Tak nedáte partnerovi dôvod, aby tieto dôležité piliere vyhľadával niekde inde.
 

  • Peniaze

Ak jeden z vás príde o prácu, je to veľmi ťažké, najmä v prípade, že ste obaja zvyknutý na nejaký životný štandard. Hádky o peniaze budú na dennom poriadku. Ak v domácnosti chýbajú, sú príčinou neustáleho stresu. Ten „chudobnejší“ z vás musí o financie žiadať a to druhého partnera stavia do výhody. Myslite na to, že ak má jeden z vás momentálne menej peňazí, karta sa môže vždy otočiť. Opýtajte sa teda občas partnera, či nepotrebuje nejaké peniaze. To isté platí aj o začiatkoch hospodárenia, kedy majú manželia na výdavky rozdielne názory. Uvedomte si, že obaja ste do domácnosti priniesli nejaké zvyky a správanie vo finančnej otázke a bude potrebné urobiť nejaké kompromisy, aby ste sa dokázali zladiť.
 

  • Nerealistické očakávania

V každom vzťahu časom opadnú ružové okuliare a to bez ohľadu na to, či ste zosobášený alebo nie. Naše očakávania však často zostávajú a partnera vidíme tak, ako sme si ho „vysnívali“. A tak ho kritizujeme, snažíme sa prerobiť, obviňujeme a sťažujeme sa. Tato situácia je dlhodobo neúnosná a páry nápor nevydržia. Vy ste nespokojná, že on nie je taký, ako ste ho videli v stave zamilovanosti a on nie je spokojný, lebo od neho stále niečo vyžadujete, čo nie je jemu vlastné. Spomeňte si vtedy na to, prečo ste sa vlastne zosobášili. Aké má dobré vlastnosti a čo si na ňom ceníte. Určite prevažujú dobré vlastnosti, keď ste sa za neho vydali. Ak sú rozdiely neprekonateľné, pravdepodobne už píšete žiadosť o rozvod.

 

  • Nezvládli ste príchod potomka

Po svadbe nasleduje dieťa, aspoň tak je to vo väčšine prípadov. Ak si myslíte, že ste dostatočne pripravení, vedzte, že na príchod potomka do domácej pohody sa nedá pripraviť. Je to záťaž nielen pre matku, ale aj pre otca dieťaťa a aj pre pár samotný. Prebdené noci, plačúce dieťa, krízové situácie, neporiadok, žiadna teplá večera a doma chaos je nová situácia pre oboch. Preto sa snažte prekonať všetky problémy spolu. A to nehovoríme o znovuobnovení sexuálneho života po pôrode. Nie je to jednoduché, a preto skôr, ako sa pohádate, si radšej pomáhajte, prejavte malé nežnosti a podporte jeden druhého.

V dnešnej dobe je rozvod na dennom poriadku a neprikladá sa mu takmer žiadny význam. Nie je to nič neštandardné, a preto páry, skôr ako skúsia vyriešiť svoje problémy, odchádzajú do súdnej siene. Majte na pamäti, že ste sa brali preto, aby ste problémy prekonali spoločne a nie preto, aby ste sa pri prvej prekážke rozvádzali.

 

Autor: Janka Radimáková