Na stavbu bazéna je stále čas
Stavbu bazéna je potrebné vopred naplánovať. Bazény do zeme sú trvalou súčasťou exteriéru a preto je potrebné venovať plánovaniu dostatok času. Pre nadzemné bazény v menších veľkostiach výstavba a umiestnenie nepredstavuje problém. Väčšie nadzemné bazény si tiež vyžadujú dávku plánovania pre zabezpečenie ich bezpečnosti a ochrany. Ako na to? Kedy je najlepší čas na výstavbu bazéna?
Kedy je ideálny čas na stavbu bazéna?
Plánujete stavbu bazéna? Za najlepšiu dobu na výstavbu bazéna sa považuje jeseň. Keď totiž začnete počas jesene, máte dostatočne dlhý čas na premyslenie celého procesu. Môžete sa tak vyhnúť chybám v dôsledku nepozornosti. Rovnako toto obdobie prináša aj optimálne teploty pre realizáciu prípravných prác. Jedná sa predovšetkým o betonárske a výkopové práce. Ideálne je počas jesene osadiť aj teleso bazéna.
V prípade, že chcete stavať bazény s filtráciou ihneď, ideálne je počkať na obdobie mimo tropických vĺn horúčav. Počas príjemnejších teplôt sa lepšie pracuje a aj samotná konštrukčná montáž komponentov si vyžaduje určité optimálne teploty. Výstavba počas zimy nepripadá do úvahy a jar je tiež pomerne sporná vzhľadom na množstvo zrážok. Spolu s predlžovaním jednotlivých úkonov môžete takto prvú kúpaciu sezónu jednoducho prepásť. Ideálne je teda začať na jeseň, prípadne v lete s vedomím, že tento rok si vo vašom bazéne nezaplávate.
Výstavba bazéna: ako na to?
Pred samotnou výstavbou je pre nadzemné bazény aj bazény do zeme potrebné urobiť obhliadku terénu. Musíte si stanoviť veľkosť priestoru, pričom je dobré rátať aj s rezervou. Okolie bazéna sa totiž často využíva na rôzne ďalšie komponenty bazénového príslušenstva ako je plachta, či zastrešenie. Na začiatok môže byť skvelým tipom vyznačiť si plochu bazéna pomocou kolíkov. Takýmto spôsobom si budete lepšie vedieť predstaviť ako obmedzí bazén váš pozemok a bežný pohyb.
Možno tiež zaregistrujete nejaké nevýhody a budete si musieť umiestnenie bazéna premyslieť. Vždy je však lepšie zistiť, že bazén nemá vhodné umiestnenie ešte pred jeho výstavbou. Medzi všeobecné pravidlá patrí, že najlepšie umiestnenie je na slnečnej ploche, bez blízkosti stromov. Výber miesta by sa mal odvíjať aj od kvality pôdy – príliš tvrdá pôda môže byť problematická pre sprievodné výkopové práce.
Ďalším krokom je samozrejme výber bazéna. Bazény s filtráciou je potrebné vyberať s ohľadom na veľkosť, tvar a druh. Potom sú ale aj ďalšie dôležité súčasti, ktoré treba do výberu zahrnúť – čerpadlo, filter, fólie, či zastrešenie. Po výbere všetkých komponentov nasleduje už samotná fáza výstavby, ktorá by sa mala realizovať v súlade s manuálom ku konkrétnemu bazénu. Vždy je potrebné oboznámiť sa s bezpečnostnými pokynmi, ale aj so samotnou montážou bazénového telesa.
Bazény do zeme si vyžadujú vyhĺbenie jamy, ktorá bude zodpovedať práve rozmerom bazéna. Následne nastávajú betonárske práce v podobe vybetónovania bazénového dna. V tejto fáze je nutné chvíľu počkať na sadnutie betónu. Potom prebieha stavba obvodovej konštrukcie bazéna. Natiahnutie bazénovej fólie by malo prebehnúť pri teplote 15 až 25°C vzhľadom na rozťažnosť materiálov.
Ďalším krokom je už len napustenie vody a zapojenie bazénových komponentov. Nezabudnite, že voda si počas celej kúpacej sezóny vyžaduje starostlivosť aj v podobe manuálneho čistenia bazénovým vysávačom. Mikroorganizmy sa najlepšie odstraňujú prostredníctvom bazénovej chémie – môžete používať chémiu s obsahom chlóru alebo napríklad na báze aktívneho kyslíka.