Na čo si dať pozor pri kúpe nehnuteľnosti?
Krásny sen o vlastnom domčeku, či už staršom, alebo novostavbe, sa niekedy môže zmeniť na nočnú moru. Príčinou sú skryté nedostatky stavby, ktoré si vaše laické oko zrejme nevšimne. Na čo si treba dať pri kúpe nehnuteľnosti pozor?
Už je takmer na dosah - splnenie sna o vlastnom dome so záhradou či aspoň kúskom trávnika. Kúpu nehnuteľnosti už dokážete finančne zvládnuť, a tak sa začínate obzerať. Po novostavbách, po starších domčekoch... Vyberáte, premýšľate, nič nechcete podceniť.
Váš budúci nový domov vás musí chytiť za srdce. Musí byť v lokalite, ktorá vám vyhovuje vzdialenosťou, občianskou vybavenosťou, dostupnosťou verejnej dopravy, susedmi.
Zohľadňujete veľkosť nehnuteľnosti, jej orientáciu na svetové strany, dispozičné riešenie, náklady na energie. Pre vás a vašu rodinu chcete kúpiť to najlepšie z najlepšieho. No ako väčšina bežných ľudí – laikov v oblasti stavebníctva – zrejme nevenujete až takú pozornosť kvalite stavby či rekonštrukcie. Hoci na prvý pohľad môže vyzerať všetko v poriadku, už pri prvej obhliadke si treba všímať náznaky skrytých nedostatkov.
Zrak, hmat aj čuch
„Znaky nekvalitnej stavby a najmä rekonštrukcie sa skutočne nemusia ukázať okamžite,“ hovorí Ing. Branislav Augustín zo spoločnosti Sika Slovensko. Podľa neho treba mať nielen otvorené oči, ale nehnuteľnosť vnímať aj hmatom a čuchom.
„Ak napríklad cítite v stavbe zatuchlinu, je to neklamný znak vlhkých stien a zvýšenej vlhkosti v nich. Nemusí byť vidieť, ak bola prekrytá novými nátermi,“ upozorňuje.
Hmatom a poklepaním odporúča preskúmať kritické a najmä vyduté miesta. Že aj tak nedokážete odhaliť, čo sa skrýva za zmeneným zvukom? Čo to znamená a čo bude treba riešiť a naprávať? Pokiaľ nie ste stavbár, je to naozaj ťažké. „Kľúčom k úspechu je, samozrejme, odborné oko, odborná obhliadka aj s adekvátnym strojným vybavením a následná analýza s odporúčanými riešeniami,“ pokračuje B. Augustín zo Sika.
Tak nielenže nekúpite mačku vo vreci, ale nezaskočia vás ani budúce nečakané výdavky. O náklady na odstránenie objavených nedostatkov by mal predávajúci znížiť cenu nehnuteľnosti.
Krivé steny
Osobitnú pozornosť odporúčajú experti venovať kuchyni. „Okrem toho, že sa stretávame s krivými stenami a uhlami nerovnakej veľkosti, čo zvyšuje náklady a predlžuje čas zariaďovania kuchyne v novej nehnuteľnosti, odporúčame všímať si aj dispozičné riešenie kuchyne a to, kadiaľ vedú inštalácie,“ upozorňuje Eva Szakálová, marketingová manažérka Oresi.
Práve to môže do veľkej miery ovplyvniť aj zariaďovanie tohto priestoru. „Overte si, či je možné vyviesť odsávanie, zmeniť dispozíciu inštalácií vody, plynu a elektriny a či je možné schovať ich do steny,“ radí odborníčka z Oresi.
Nástrahy staršieho domčeka
Pri kúpe staršej nehnuteľnosti sa určite netreba unáhliť, naopak, rozumné je prezrieť si všetko krok za krokom, centimeter po centimetri, zvonka aj zvnútra. Ako vyzerajú steny? Nemajú trhlinky a praskliny? Ak áno, mohlo by to predznamenávať statické problémy. V akom stave je strecha? A z čoho je urobená? A čo okná a dvere, tesnia dobre?
„Odporúčam vždy skontrolovať severnú stenu a na nej najmä to, či nemá zelený povlak z machov. To by mohlo poukazovať na nedokonalé zateplenie. Vo vnútri dobre prezrite styk podlahy a steny a tiež to, či sa zo stien nelúpe farba alebo omietka, čo by zas naznačovalo problémy s hydroizoláciou,“ pokračuje v radách odborník zo Sika.
Drahé opravy
Aj problém s odpadávajúcim obkladom v kúpeľni je nepríjemný, no pokiaľ je spôsobený iba zlým upevnením obkladu, dá sa relatívne ľahko a rýchlo vyriešiť. Časovo a finančne je oveľa náročnejšia oprava či obnova hydroizolácie, respektíve sanácia konštrukcií pod vplyvom trvalého zaťaženia vlhkosťou. „Poškodená hydroizolácia môže byť spúšťačom celého radu ďalších poškodení, ktoré výrazne zasiahnu váš rozpočet,“ upozorňuje B. Augustín.
Prečo múry vlastne navlhli? „Je to dôsledok konkrétneho poškodenia, buď trvalého, alebo krátkodobého,“ vysvetľuje odborník. „Záleží od veku stavby, omietok, hydroizolácií a podobne. Zachrániť vlhké múry sa dá viacerými spôsobmi, ale vždy treba urobiť minimálne dva zásahy.“
Ak chcete napriek vlhkým múrom nehnuteľnosť predsa len kúpiť, musíte rátať s jednou z nasledujúcich kombinácií prác:
* s injektážou muriva a novými sanačnými omietkami,
* s injektážou muriva a s opravou odkvapového chodníka,
* s novými sanačnými omietkami a s novými paropriepustnými nátermi.
Pozor na atypické priestory
Atypické novostavby, ale aj neštandardne riešené priestory v staršej nehnuteľnosti si môžu vyžadovať nábytok na mieru. Mať originál určite stojí za to, najmä ak sa pritom efektívne využije celý priestor, ktorý je k dispozícii. Napríklad cena kuchyne na mieru oproti modulom nie je oveľa vyššia a za komfort užívania to určite stojí.
„Na základe našich skúseností odporúčam v novostavbe aj v staršej nehnuteľnosti využiť pri zameriavaní služby profesionála, pretože sa stretávame s tým, že rozdiely bývajú aj po celej dĺžke steny. To neodborník určite nedokáže zamerať,“ upozorňuje E. Szakálová.
Odradiť nás môžu malé miestnosti, možnosti riešenia by sme však pred odmietnutím nehnuteľnosti mali prebrať s odborníkom. „Máme bohaté skúsenosti s malými priestormi. Našťastie existuje množstvo riešení. Malý priestor nie je prekážkou funkčnej a efektívnej kuchyne s dostatkom úložných priestorov,“ je presvedčená expertka na kuchyne.