Na čo je dobrá mrkva vo vlasoch?
Pri každodennom používaní mrkvy ako súčasti nášho jedálneho lístka nám ani na um nezíde, čo všetko je v nej ukryté. Surová mrkva je považovaná za najbohatší zdroj vitamínu A. Okrem neho je bohatá aj na vitamíny B, C, D, E a K, z minerálov sú to vápnik, horčík, železo, fosfor, kremík a síra.
Za lahodnú chuť mrkvy vďačíme vysokému obsahu sacharidov, ktorý sa počas zrenia a rastu mrkvy postupne znižuje. Okrem toho, že je bohatá na karotén má aj hydratačné a vyživujúce účinky, ktoré pôsobia na našu pleť a na naše vlasy. Ak patríte medzi tých, ktorí majú problémy s lupinami vo vlasoch, práve špeciálna mrkvová maska pripravená v domácnosti vás môže zbaviť vášho problému.
Ako na to? Na prípravu domácej masky na vlasy potrebujeme: 3 menšie mrkvy, 2 polievkové lyžice tekutého medu, 3 polievkové lyžice ovsenej múky, 2 lyžičky olivového oleja.
Mrkvu si nadrobno nastrúhame a pridáme ostatné ingrediencie okrem oleja. Vymiešame, aby nám vznikla hustá masa, do ktorej pridáme olivový olej. Na vlasy nanášame ihneď po vymiešaní! Snažíme sa natrieť predovšetkým vlasovú pokožku, aby sa živiny dostali čo najhlbšie ku korienkom vlasov. Ponecháme pôsobiť cca 5 minút. Potom si vlasy umyjeme šampónom, ktorý bežne používame.
Z domácich receptov na popraskané a suché ruky je obľúbeným spojením olivový olej s kryštálovým cukrom a troškou zotretej mrkvy. Kryštálový cukor vymiešame do penista s lyžičkou olivového oleja. Nakoniec pridáme nadrobno nastrúhanú mrkvu. Masu si zľahka vmasírujeme do pokožky na rukách, potom opláchneme a jemne vysušíme mäkkým uterákom.
Aby sme nezabúdali, betakarotén obsiahnutý v mrkve chráni srdce a cievy, pôsobí protizápalovo a spomaľuje starnutie organizmu a pokožky. Konzumácia surovej mrkvy blahodarne pôsobí na náš tráviaci trakt a taktiež znižuje hladinu cholesterolu. Mrkvová šťava napomáha pri liečbe migrény, infekčných ochorení, reume a pri ochoreniach kože.
KM