Môže sledovanie hororov prospievať zdraviu? Podľa vedcov áno

Hororové filmy nie sú tou pravou šálkou kávy pre každého. Niekto ich má rád, iní ich pozerať nedokážu a niektorí sa boja, že by takéto filmy mohli byť pre ich psychické zdravie škodlivé.

Ak vás však láka pozrieť si nejaký ten horor, alebo ste ich milovníkom, máme pre vás dobrú správu. Podľa vedcov totiž sledovanie strašidelných filmov človeku spravidla nijako neškodí, dokonca môžu byť zdraviu prospešné.

Ale ako môže pozeranie hororu podporiť naše zdravie?

Adrenalín a zlepšenie nálady

Pri pozeraní filmu, pri ktorom tuhne krv v žilách, sa do tela vyplaví hormón adrenalín. Ten pripraví naše telo na reakciu - boj alebo útek. Srdce sa rozbúcha, svaly sa napnú, čo môže navodiť pocit príjemného vzrušenia.

Nakoľko si človek pri pozeraní hororu uvedomuje, že on sám nie je vystavený nebezpečenstvu, nezažíva pocit zdesenia a strachu o život, iba určité vzrušenie.

Doktorka Kristen Knowles, neuropsychologička z Queen Margaret University v Edinburghu, povedala, že hororové filmy pomáhajú produkovať endorfíny a dopamín – chemikálie spojené so šťastím a zmiernením stresu.

Je to niečo podobné, ako pocity počas jazdy na horskej dráhe - strašidelné a adrenalínové, no v konečnom dôsledku vzrušujúce a príjemné.

                                                        Zdroj foto: freepik.com

Zmiernenie napätia

Počas nedávnej pandémie bol prekvapujúco obľúbeným žánrom horor. Psychológovia hovoria, že desivé filmy nás podnecujú zamyslieť sa nad tým, ako by sme sa v skutočnom živote dokázali orientovať v zložitých situáciách.

V obdobiach zvýšeného stresu môže byť sledovanie hororových filmov pomôckou, ktorá nás naučí predvídať naše vlastné emocionálne reakcie pod tlakom, pričom v skutočnosti sme v  “bezpečnej strašidelnej” situácii.

V konečnom dôsledku nám to pomáha uvoľniť nahromadené napätie.

Pozeranie strašidelných filmov môže byť takisto aj pomôckou na zmiernenie strachu a zvládanie stresových situácií v reálnom živote.

Učia nás, že strach nás nemôže zabiť

Hororové filmy nás tiež učia, že napriek tomu, aký je to niekedy strašidelný pocit, strach nás nemôže zabiť, ako vysvetľuje Lana Holmes, klinická psychologička. „Keď sa vystavíte niečomu, čoho sa bojíte, dokonca aj hororu, po čase si uvedomíte – aha, môžem to prežiť,“ hovorí psychologička. Učí nás to tak zvládať svoj strach a prekonávať ho.

Spaľovač kalórií

Zaujímavé výsledky priniesla štúdia z roku 2012. Výskumníci z Westminsterskej univerzity zistili,  že pozeraním 90-minútového hororového filmu účastníci spálili rovnaké množstvo kalórií ako pri krátkej prechádzke. Pozeranie hororov tak môže prekvapivo prispieť i k udržiavaniu zdravej hmotnosti.

                                                         Zdroj foto: freepik.com

Aby neublížili

Aby bol horor skutočne podporou pre naše zdravie a nie naopak, obsah musí byť primeraný -  dostatočne desivý na to, aby udržal našu pozornosť a stimuloval našu reakciu na strach, ale nie taký desivý, aby sme sa cítili ohromení alebo retraumatizovaní.

To sa líši v závislosti od konkrétneho človeka - niekto radšej zombie apokalypsu, iní zasa upírov, príbehy o exorcizme a podobne.

Dôležité je, aby film naozaj nebol príliš “ťažký na strávenie”, preto ak horory bežne nepozeráte, venujte dostatočnú pozornosť výberu (recenzie, trailery a podobne).

Inak môžu hororové filmy aj uškodiť a prispieť k oživeniu nejakej traumy, alebo nás prenasledovať ešte dlhú dobu v podobe škaredých snov.

 

 

 

Zdroj foto: freepik.com